ВИДЕО: Пајакот не може да го однесе – автомобил од 5,5 тони

Шеикот Хамад бин Хамдаан ал Нахиа од Абу Даби од порано е познат по својот неверојатен рачно изработен автомобил познат како „Џиновски пајак“, овие денови повторно е во фокусот на медиумите затоа што избегнал казна за погрешно паркирање во Шпанија затоа што автомобилот бил претежкот за пајакот да може да го однесе.

385653_pauk_ff

Според градоначалникот на Валенсија каде престојувал шеикот, автомобилот бил погрешно паркиран затоа што не го собирало во гаражата на хотелот. Казна не му била изречена затоа што автомобилот немал таблички од земја од ЕУ, а не можел да биде однесен од пајак затоа што бил преголем.

Автомобилот на шеикот е рачно изработен на негово барање. Се работи за возило долго 7,5 метри и широко 2,5 метри кое тежи 5,5 тона.

Еве го тоа чудо од кола.

Ознаки: , , ,

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.