Си купил автомобил со биткоин

Еден човек од Флорида со биткоин купи електричен автомобил Теsla S“, што е прв во историјата на автомобилската идустрија што купил со оваа валута,  соопшти американската мрежа Си-Ен-Ен.

tesla s

Купувачот кој сакал да остане анонимен го купил најновиот модел Tesla S” за 103.000 долари или 91,4 монети Биткоин на денот на продажбата.

За извршување на трансакцијата, продавачот го користел сервисот за пла’ање со  биткоин BitPay.

Ознаки: ,

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.