ВИДЕО: Новиот автомобил на Путин може да издржи нуклеарен удар

Објавена е макета од новата руска супер лимузина, Марусија Л2, која ќе ја користи Путин и другите државни функционери.

putinova-limuzina-foto-instagram-1390325615-431861

На прв поглед, новата лимузина потсетува на „жабата“ на Цитроен, ќе биде тешка речиси еден тон, но ќе достига 100 км за час во рок од 4,2 секунди. Иако не се открива од кој материјал ќе биде направена, но се знае дека ќе работи како болидите на Фурмула 1..

Автомобилот ќе има автомотизиран кокпит кој се изработува во наајпознатата руска фабрика Денисов. Ќе биде блиндирана и ќе може да издржи и нуклеарен удат. Ќе има затемнети и непрбојни стакла.

Марусија ќе се произведува во ограничена количина и ќе служи само за државните функционери и нема да го има во продажба.

Проектот за автомобилот го направија експертите од Научно – истражувачкиот институт за автомобилистика и автодинамика.

Супер автомобилот ќе се произведува во московската фабрика ЗИЛ, каде и сега се произведуваат автомобилите за Кремљ. Возилото ќе почне да се произведува во 2015 година.

Ознаки: , ,

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.