Боздаг: Приведувањето на челникот на Халкбанк е политички мотивирано

Приведувањето на турскиот банкар Мехмет Хакан Атила, заменик генерален менаџер на турската „Халкбанк“, заради повеќегодишно кршење на американските санкции против Иран, во целост е политички мотивирано, изјави денеска турскиот министер за правда Берик Боздаг.

a17-13

Атила вчера беше приведен на њујоршкиот аеродром, а американското обвинителство веднаш потоа покрена и обвинение против него, пренесоа британските медиуми.

Турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу рече дека апсењето на банкарот ќе биде една од темите на разговорите со американскиот државен секретар Рекс Тилерсон во текот на неговата посета на Анкара оваа недела.

Чавушоглу ги повика американските власти да водат транспарентен процес, напоменувајќи дека турскиот генерален конзул не можел да добие информации за Атила се додека не упатил официјално барање.

Како што оценуваат британските медиуми, случајот може да доведе до ескалација на односите меѓу Турција и САД.

Comments are closed.