Нов Зеланд зафатен од зимска бура, 10.000 домаќинства останаа без електрична енергија

Нов Зеланд денеска го зафати зимска бура, предизвикувајќи блокади во сообраќајот низ целата земја и оставајќи илјадници домаќинства без електрична енергија.

snow1

Утринава се приземјени сите регионални летови од главниот град Велингтон, а силните ветрови предизвикаа големи штети уривајќи дрвја и кинејќи ја електричната мрежа низ цела земја, што повеќе од 10.000 домаќинства остави без електрична енергија.

Ветрот, што дуваше со брзина од 160 километри на час, ја погоди новозеландската престолнина, додека во теснецот Кук, што ги дели Северниот и Јужниот остров, дуваше со брзина од 130 километри на час, кревајќи 11 метри високи бранови, објави метеоролошката служба.

Затворени се некои од главните сообраќајници, а прекинат е и железничкиот сообраќај. Главните сообраќајници што одат низ средишниот дел на Северниот остров се затворени заради снегот и мразот, пренесе Хина.

Comments are closed.