Словенец ќе извезува во САД „колач од младоста на Меланија Трамп“’

Словенечкиот колач со ореви познат под името потица, што ги прослави папата Франциско и Меланија Трамп, ќе се продава во САД како десерт благодарение на словенечкиот бизнисмен Борут Бабич, директор на фабриката „ИР Фарма“.

161017164258-melania-trump-ac-exlarge-169

Бабич проектот за освојување на големиот американски пазар со овој десерт ќе го води под слоганот „The Potic goes to America“.

Традиционалниот словенечки десерт стана познат во светски рамки кога папата на 25 мај, при аудиенцијата на американската претседателска двојка во Ватикан, на шега ја праша Меланија со што го храни сопругот, дали со потица, со што овој деликатес од Словенија стана глобално препознатлив.

– Потицата во САД ќе се продва како смрзнат производ, но со природни состојки и без конзерванси, затоа што купувачите на тоа многу внимаваат, изјави Бабич за новиот број на љубљанскиот неделник „Младина“.

Колачот:

593758

Comments are closed.