Нафтената компанија „ВР“ двојно го зголеми својот профит

620x349

Нафтената компанија „ВР“  најави дека ќе купува акции откако двојно им  се зголеми добивката. Велат од компанијата дека ова е јасен сигнал за довербата на нафтената компанија. Според објавите на Ројтерс цените на нафтата достигнаа двегодишен износ од над 60 долари за барел.

Растот на добивката се должи на заздравувањето на профитот од нафта и гас, откако „ВР“ лансираше шест големи проекти од почетокот на годината. Друг двигател на растот како што велат експертите  е нафтеното рафинирање, каде што маргините на профитите нагло се зголемија откако ураганот Харви го намали за една четвртина американскиот капацитет за рафинирање за неколку недели

„ВР“ успеала да ги балансира своите парични токови. Исто така оваа компанија најави дека ќе почне програма за откуп на акции во четвртиот квартал за да го неутрализира ефектот на слабеењето на друга дивиденда.

Инаку компанијата објави профит од 1.87 милијарди долари, ова е двојно повеќе профит од пред една година кој изнесуваше 933 милиони евра.

 

Ознаки: 

Comments are closed.