Светските берзи со различни резултати пред состанокот на ФЕД

New-York-Stock-Exchange

Акциите на европските и азиските берзи вчера забележаа различни резултати  во пресрет на новите насоки на централните банки на САД и Јапонија.

Мадридската берза направи напредок односно се опорави со 2 % скок на главниот индекс IBEX како последица на забавувањето на кризата со Каталонија според трговците.

Лондонскиот индекс FTSE  се намали за  0.2% на  7,490.06 поени, Франкфурт DAX 30 скокна за 0,2 проценти на 13,242.19 поени, додека Париз Kak 40 за 0,1 проценти на 5,498.02 поени.

Волстрит почна да тргува со минус пред објавувањето на извештајот за заработка на компанијата Apple  и американскиот извештај за вработување за октомври.

Еврото се искачи на 1,1611 долари од 1,1604 долари  , фунтата стерлинг на 1,3194 долари од 1,3131 долари, додека вредноста на доларот падна на 113,40 јени од 113,67 јени, според АФП.

Во Азија, индексот Токио Никеи стагнира, Шангај падна за 0,8 отсто, а во Хонг Конг за 0,4 проценти.

Ознаки: 

Comments are closed.