„Амазон“ купи 3 домени поврзани со криптовалути и покрена шпекулации

амазон

На 31 октомври, Амазон регистрирал три домени за крипто-валути, поттикнувајќи шпекулации дека Амазон наскоро ќе почне да прима плаќања во дигитални валути.

Ова не е прв пат што се шират гласини дека “Амазон” ќе ја прифати дигиталната валута. Пред неколку недели, информациите се појавија врз основа на извори во Силиконската долина, кои објавија дека Амазон наскоро би можел да го интегрира биткоин како опција за плаќање.

Сепак, за време на интервјуто, потпретседателот на Амазон Плати Патрик Готје вели дека Амазон не планира да прифати крипто плаќања, бидејќи нема потреба од тоа. Бидејќи повеќето онлајн плаќања се прават преку дебитни и кредитни картички, изјавата на Гаутие звучи разумна и убедлива. Можно е дека “Амазон” купи имиња на домени само за одбрана и не планира да ја прифати дигиталната валута.

Позицијата на компанијата е доста значајна

Иако Амазон можеби во моментов не планира да преземе крипти, позицијата на компанијата за ова прашање е доста значајна. Имено, ако компанијата на крајот ги прифати крипто платежните средства, може да го подигне целиот пазар.

Ознаки: 

Comments are closed.