Дневен извештај од светските берзи 07.11.2017

1-xR4m0oOKz_jRgQU4Oge53g
Берзанските индекси се зголемија во понеделникот, додека цените на златото и суровата нафта паднаа малку. Доларот индексот зајакна, па американската валута зајакна во однос на еврото, фунтата, јенот, франкот и австралискиот долар.

Берзанските индекси се зголемија во понеделникот. Дау Џонс скрши нов рекорд и додаде 9 поени. Победникот на денот беше акција на компанијата Qualcomm. S & P500 порасна за 0,13% и затвори на 2591,13 поени. Победникот беше Apple (+ 1,12%). На крајот на азиската сесија, фјучерсите за овој индекс (предмет на тргување на MT4 платформата) пораснаа за 0,08%. Од почетокот на годината, индексот е зголемен за 15,74%

Ознаки: 

Comments are closed.