Хјундаи до 2021 ќе почне да продава автономни возила

download (2)

Хјундаи планира да ги продаде своите први автономни автомобили до 2021 година.
До 2021 година, јужнокорејскиот Hyundai ќе почне да ги продава првите автономни автомобили развиени во партнерство со американскиот лансиран Aurora Innovisen.

Hyundai и Aurora ќе воведуваат автономни возила на пазарот во рок од три години, кои во повеќето услови ќе можат да работат без човечки фактор, соопшти јужнокорејската компанија.

Ознаки: 

Comments are closed.