„Lufthanza“ во 2017 го симна од тронот „Ryanair“

768x432

Германската авиокомпанија соопшти дека минатата година превезувала вкупно 130 милиони патници, додека Ryanair превезувал 129 милиони луѓе и ја загуби круната до најголемиот авиопревозник.

Германската авиокомпанија “Луфтханза” , повторно ја презеде титулата најголема европска авиокомпанија според бројот на патници во 2017 година, откако ирската нискобуџетна авиокомпанија беше принудена да откаже илјадници летови поради проблеми со пилотските распореди .

Ознаки: 

Comments are closed.