Волстрит и нафата во пад

download (23)

Активности во европските пазари снимија мешани резултати, додека на Волстрит се забележа пад.Германскиот DAX 30 во попладневните часови се подигна за  0,5 проценти, француски 40 Kak падна на 0,1 отсто, а останатите акции за 0,4 проценти, објави АП.

Вредноста на доларот падна на 110,92 јени од вчерашната 111,13 јени, а еврото скокна на 1,2257 долари од 1,2235 долари.Американската “лесна” нафта (WTI) се намали за 24 центи на 63,73 американски долари за барел на Њујоршката берза, додека на Северното Море од типот “брент” поевтини за 35 центи до 69.03 американски долари за барел.

Во Азија, Јапонија Никеи индекс го  заврши трговањето со пад за за 0,4 отсто, додека Ханг Сенг во Хонг Конг скокна за 0,4 отсто, според АП.

Ознаки: 

Comments are closed.