Дневен извештај од светските берзи за 20.02.2018

По празниците, денес Њујоршката берза ќе работи. Цената на златото паѓа трет ден по ред. Додека Брент суровата нафта е во опаѓање, цената на WTI сурова нафта продолжува да расте.
S & P500

 

Двата најголеми берзански индекси во САД бележат мал раст во петокот. На Dow Jones се зголеми 19 поени, додека S & P500 додаде скромни 0,04% и затвори на 2.732,22 поени. Победниците беа одделени Pfizer (+ 1,54%) и Вол-Март (+ 1.5%), губитници на Фејсбук (-1,44%) и Амазон (-0,89%). На крајот на азиската сесија, фјучерси на овој индекс (кои се тргува на MT4 платформа) забележа пад од 0,19%. Од почетокот на годината, индексот го изгуби 2,19%.

GER30

GER30 понеделник одби (-0,53%) и ја затвори во 12,385.60 поени. Губитник на денот бил договорот Дајмлер (-2.06%). Во 11:00 часот, се очекува (ZEW) индикатор на чувство на економската перспектива во Германија.

Злато

Цената на златото се намали  трет ден по ред . Цената на златото околу 8:15 е околу 1339 долари . Нема повеќе важни економски вести и соопштенија од САД денес.

Сурова нафта

Во текот на Азиското тргување, додека Брент сурова нафта во пад, цената од типот на сурова нафта WTI продолжува да расте поради намалување на испораките од Канада преку гасоводот , која се уште не е во полн капацитет поради течење што се случи кон крајот на минатата година. Генералниот секретар на ОПЕК рече дека спроведувањето на договорот на оваа организација за ограничување на производството во јануари изнесува 133%. Кон крајот на азиската сесија, сурова нафта се тргуваше за околу 62,28 долари за барел, што дава раст од околу 1,19%.

EUR / USD

Во текот на Азиското тргување, еврото ослабе во однос на доларот, кој е одделен од најмалку три години,  во петокот. Во 11:00 часот, се очекува (ZEW) индикатор на чувство на економската перспектива во Германија. Околу 8:30 часот, еврото се смени за 1,2373 долари, како на почетокот на Европската сесија покажува зајакнување на доларот од 0,27%.

GBP / USD

За време на азиското тргување, доларот  ослабна во однос на британската фунта. Во 10:30 часот, се очекува во собата на макро-економски податоци од Велика Британија (на преработувачката индустрија, состојбата на трговскиот биланс, итн), и во 14:00 и прогноза на раст на БДП на Велика Британија. Во 12:00 часот, се очекува за управување со индикатор расположение во однос на индустриската активност во Велика Британија и во иднина. Околу 8:30 часот, оваа валута  се наоѓа на ниво од 1,3961 американски долари за една фунта покажува слабеење во однос  на доларот од 0,27%.

USD / JPY

За време на азиското тргување, јапонскиот јен ослабе во однос на доларот.  Доларот се појавува посилен во однос на јенот од 0,33%.

EUR / GBP

За време на азиските тргувања, овој валутен пар е во нежен надолен тренд.  Околу 08:35 часот, на паритет на ниво на 0,8859 фунти за евро, што значи зајакнување во однос на  фунтата од 0,02%.

AUD / USD

За време на азиските тргувања, американскиот долар ослабе во однос на австралиската валута.  Всушност, се покажа дека инфлацијат умерена додека  приходите се ограничени. Околу 8:10 часот, оваа валута се наоѓа на ниво на 0,7929 со што  австралиски долар се појавува посилен во САД за 0,2%.

Биткоин

Биткоинот  во текот на ноќта и рано утрово продолжи со растот на што не влијаеше  изјавата на гувернерот на Банката на Англија, Марк Carnia, кој синоќа рече дека  криптовалутите ја немаат   функцијата на пари .Биткоин е (околу) $ 11420.

 

 

 

Ознаки: 

Comments are closed.