Венецуела ја продава својата крипто валута

Јужноамериканската држава Венецуела, соочена со санкции од страна на САД, се обиде во декември 2017 година да најде решение за економската криза, создавајќи својa крипто валута.

Валутата наречена “петро” дојде како одговор на финансиската блокада и санкции на венецуелските власти, и ова не е обична блокчејн крипто валута, но нејзината вредност се смета дека е базирана на државни резерви на нафта, злато, гас и дијаманти.

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро во оваа прилика најави дека на тој начин ќе отвори нови можности за финансирање и помош за оваа земја,  во време кога физичката валута боливар значително губи вредност поради економските санкции.

Ознаки: 

Comments are closed.