Скок на индексите на Волстрит

ASCII 5 images, Taille: 7214 x 3250, FOV: 145.02 x 65.34, RMS: 2.37, Lentille: Standard, Projection: Spherique, Couleur: LDR

Индексите на  европските и азиските берзи бележат нов скок  , по скокот на Вол Стрит на крајот на минатата недела и во пресрет на обраќањето  на новиот шеф на Федералните резерви.

Германскиот DAX индекс е 0,4% во плус, француски CAC 40 0,5% и британски FTSE 100 0,4%.

На исток, јапонскиот Никеи 225 се зголеми за 1,2 отсто, во Хонг Конг Ханг Сенг 0,7 отсто, индекс Шангај композит 1,2 отсто, а во Австралија S & P / ASX 200 0,7 отсто, додека во Јужна Кореја Kospi без поголеми промени.

Фјучерсите на Волстрит укажуваат на раст на почетокот на тргувањето на њујоршката берза минатата недела.

Цените на нафтата се во опаѓање. Вредносен  репер е  Американската сурова нафта, и според  Блумберг, таа падна за 0,08 отсто, на 63,5 долари за барел, додека цената на Брент сурова нафта падна за 0,21 отсто, на 67,17 долари за барел.

Ознаки: 

Comments are closed.