Светските берзи во пад по најавите на Трамп

Светските берзи снимија остар пад одкако американскиот претседател Доналд Трамп ги  објави новите  даноци за челик и алуминиум, што предизвика стравувања од трговска војна.

Трамп објави дека увозните тарифи за производи од челик и алуминиум ќе бидат воведени “следната недела” – 25 отсто за челик и 10 отсто за алуминиум.

Иако Кина извезува релативно мала количина на челик во САД.

Ознаки: 

Comments are closed.