Северна Кореја спремна за разговор со Вашингтон

Севернокорејските лидери изразија подготвеност да започнат дијалог со САД за да ги нормализираат врските и да започнат да работат на денуклеаризацијата.
Официјални претставници на Сеул и ‘рекоа на јужнокорејската агенција Јонхап дека Северна Кореја соопшти дека не треба да користи нуклеарно оружје ако смета дека нејзината безбедност е загарантирана, објави АП.

Според нив, Пјонгјанг се согласил да ги замрзне своите активности со тестирање на нуклеарно оружје и проектили ако се одржат разговори со САД.

Изминатата година беше обележана со бројни тестови на нуклеарно оружје и балистички ракети во Северна Кореја, што предизвика страв низ целиот свет, особено кога беше најавено дека Пјонгјанг има развиено ракета која може да носи боеви глави и да погоди градови на Запад

Ознаки: 

Comments are closed.