Џеф Безос најбогат Бил Гејтс втор на листата на Форбс

Според новата листа на Форбс, сопственикот на Амазон, Џеф Безос, е најбогат во светот и е заменет со основачот и сопственикот на Microsoft, Бил Гејтс, кој сега е втор на листата.
Благодарение на зголемената вредност на Амазон за 59 отсто во текот на изминатата година, Безос двојно го зголеми своето богатство, проценето на околу 120 милијарди долари, многу повеќе од 90 милијарди долари на Гејтс, објави Н1.

Ова е најголемата разлика меѓу првите два најбогати луѓе во светот во последниве години.

Легендарниот инвеститор Ворен Бафет остана на третото место, а францускиот индустријалец Бернард Арно се искачи на четвртото место, што минатата година беше на 11-та позиција поради растот на еврото во однос на доларот.

Сопственикот и основач на Фејсбук Марк Цукерберг е петти на листата.

Американскиот претседател Доналд Трамп падна од 544. на 766. место, а неговото богатство беше проценето на 3,1 милијарда долари, што е за 400 милиони помалку од минатата година.

Двајцата Кинези се меѓу 20-те најбогати во светот.

Оваа година, Форбс забележа рекордни 2,208 милијарди долари во светот со вкупно богатство од 9,1 трилиони долари, што е за 18 отсто повеќе од минатата година. САД имаат најголем број од нив – 585 и Кина – 373.

Минатата година таа донесе 259 нови милијардери, додека 121 лице падна од листата, меѓу кои и 10 мажи од Саудиска Арабија, објави АФП.

Ознаки: 

Comments are closed.