List/Grid

Вести Subscribe to Вести

СДСМ ја задолжува државата за нови 25 милиони евра

СДСМ ја задолжува државата за нови 25 милиони евра

Владата за вторник најави ново задолжување во висина од 24.6 милиони евра.  Со ова сумата за која што новата влада не задолжи за само 4 месеци се искачува на 344.6… Читај повеќе »

Нови два земјотреси во Македонија

Нови два земјотреси во Македонија

Според информациите нови два земјотреси ја стресоа Македонија денеска. Еден земјотрес бил почувствуван во Ресен  од 3,2 степени според Рихтер. Според европскиот сеизмолошки завод потресот бил северозападно на 5 километри… Читај повеќе »

Дебакл на митингот на СДСМ во Скопје, полупразен просторот пред владата

Дебакл на митингот на СДСМ во Скопје, полупразен просторот пред владата

СДСМ со катастрофално лоша посетеност на митингот во Скопје. Фотографиите сликани во екот на митингот покажуваат огромни празнини во просторот пред влада. Според фотографиите објавени во медиумите се гледа дека… Читај повеќе »

Анѓушев во акција, преку функцијата до уште еден бизнис?

Анѓушев во акција, преку функцијата до уште еден бизнис?

Предлог одлуката за укинување на увозните давачки за електрични литиум јонски акумулатори се најде на девен ред на Владата, но не се разгледуваше. Станува збор за целосно укинување на увозните… Читај повеќе »

Ни помалку ни повеќе, Рашковски сам се предложи за Телеком

Ни помалку ни повеќе, Рашковски сам се предложи за Телеком

Генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски е новиот владин преставик во Собранието на акционери на Телеком и претседател на собранието на акционери. Тој се самопредложил, а Зоран Заев и владата… Читај повеќе »

Груевски: Планот е економски раст од 4 и повеќе проценти, пад на невработеноста под 10 проценти

Груевски: Планот е економски раст од 4 и повеќе проценти, пад на невработеноста под 10 проценти

Ние остануваме се разбира народна партија, конзервативна партија, го зајакнуваме фокусот во делот на граѓанска десница, но нашиот најголем фокус се разбира дека ќе биде на она што е најголем… Читај повеќе »

Богов: По тригодишна дефлација, се очекува годинава инфлацијата да достигне 1,3 отсто

Богов: По тригодишна дефлација, се очекува годинава инфлацијата да достигне 1,3 отсто

Продолжената политичка криза и нанесе сериозни штети на македонската економија и тешко дека ќе постигнеме некаков раст оваа година, по падот во првата половина, изјави гувернерот на Народната банка на… Читај повеќе »

Kомпаниите имаат рок до декември да исплатат K-15

Kомпаниите имаат рок до декември да исплатат K-15

Регресот за годишен одмор, познат како К-15, и оваа година ќе им следува на вработените во приватните компании од стопанството. Фирмите кои што не го исплатиле треба тоа да го… Читај повеќе »

Албанците незадовони од законот за јазици

Албанците незадовони од законот за јазици

Беса не е задоволна само со усвојување на законот за јазици,дали Беса ќе бара промени во Уставот? Пратеникот од движењето Беса , Фадил Зендели се изјасни дека нивната партија секако… Читај повеќе »

Вработениот во јули земал 400 денари пониска плата во однос на мај

Вработениот во јули земал 400 денари пониска плата во однос на мај

Просечната бруто и нето плата втор месец по ред паѓаат. Во јули просечната бруто плата изнесува 33.228 и е помала за 0,5 отсто или за 281 денар во однос на… Читај повеќе »