List/Grid

Вести Subscribe to Вести

Шилегов удри по граѓаните. Вчера кренати 92 возила со пајак служба

Шилегов удри по граѓаните. Вчера кренати 92 возила со пајак служба

Според информациите на МВР само вчера пајак службата кренала 92 возила во Скопје. Ова не е прв пат пајак службата да биде екстремно  активна посебно од кога се смени власта…. Читај повеќе »

Шилегов ги блокираше сметките на над 25 000 граѓани и 8 000 фирми

Шилегов ги блокираше сметките на над 25 000 граѓани и 8 000 фирми

На над 25.000 граѓани кои не го платиле данокот на имот за 2016 година деновиве градот Скопје им ја блокираше трансакциската сметка. Парите што ги должат сега им ги наплатува… Читај повеќе »

Институциите повторно се луксузираат. Архитектонски факултет планира да потроши 1.100.000 денари на авиобилети и хотелско сместување надвор од државата

Институциите повторно се луксузираат. Архитектонски факултет планира да потроши 1.100.000 денари на авиобилети и хотелско сместување надвор од државата

  На официјалната страна на електронскиот систем за јавни набавки Архитеконски факултет има објавено оглас за барање и прибирање понуди. Предмет на договорот за јавна набавка се авионски билети и… Читај повеќе »

Сириските терористи покажаа ужасно видео со трупот на рускиот пилот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Сириските терористи покажаа ужасно видео со трупот на рускиот пилот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Џихадисти од групата „Џејн ал-Насра“ објавија застрашувачко видео кое ја потврдува смртта на рускиот пилот кој загина по ракетниот напад врз соборениот авионот Су-25 во провинцијата Идлиб. Кадрите се поставени од либанскиот… Читај повеќе »

Шпанија смета дека  Косово не треба да биде вклучено во новата стратегија за проширување

Шпанија смета дека Косово не треба да биде вклучено во новата стратегија за проширување

Шпанија, смета дека Косово не треба да биде вклучено во новиот европски план за забрзување на проширувањето на Европската унија за земјите од Западен Балкан, кои Европската комисија ќе го… Читај повеќе »

Сообраќајот денеска се одвива по суви коловози

Сообраќајот денеска се одвива по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози и наместа влажни по осојничавите места. На патниот правец Тетово – село Гајре поради појава на магла видливоста е намалена… Читај повеќе »

Сообраќајот надвор од градовите умерен и без тешкотии

Сообраќајот надвор од градовите умерен и без тешкотии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, информираат од Авто-мото сојузот (АМСМ) во утринското соопштение. Оттаму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената… Читај повеќе »

Двајца македонци на листата на „Форбс“ на највлијателни млади луѓе во Европа

Двајца македонци на листата на „Форбс“ на највлијателни млади луѓе во Европа

Жарко Димитриоски (28), основач на маркетинг-агенцијата „Еден на еден“, и Нина Ангеловска (29) – основач на „Групер.мк“, се најдоа на европската листа на „Форбс“ на најдобри претприемачи под 30 години. Димитриоски… Читај повеќе »

Снежно невреме ги дочека светските лидери во Давос

Снежно невреме ги дочека светските лидери во Давос

Глобалната економија и геополитичките тензии паднаа во сенка на проблемите со кои денеска се соочија организаторите на Светскиот економски форум во Давос, Швајцарија. Обилните врнежи од снег се закануваат буквално… Читај повеќе »

Макрон: И Франција би гласала за излез од Европската Унија

Макрон: И Франција би гласала за излез од Европската Унија

Франција веројатно ќе ја следи Британија  и, исто така, би  гласаала да ја напушти Европската унија кога би се  соочила  со таква прилика, рече францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон рече… Читај повеќе »