List/Grid

Вести Subscribe to Вести

Денес сончево со умерена до значителна облачност, температурите до 19 степени

Денес сончево со умерена до значителна облачност, температурите до 19 степени

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно. Повеќе сончеви периоди ќе има во централните делови, а во крајните западни и источни делови ќе има локален дожд и услови за… Читај повеќе »

СТО предупредува дека мерките  на Трамп би можеле да предизвикаат светска рецесија

СТО предупредува дека мерките на Трамп би можеле да предизвикаат светска рецесија

Светската трговска организација (СТО) стравува дека новата американска надворешна трговија    и мерките кои ги носи Трамп го носат  светот повторно во длабока рецесија, според независниот, потсетувајќи дека претседател Доналд… Читај повеќе »

Трамп блокира бизнис тежок 117 милијарди долари

Трамп блокира бизнис тежок 117 милијарди долари

Американскиот претседател Доналд Трамп потпиша декрет со кој се блокира една од најголемите аквизиции во Америка, и секако најголемата во историјата на технолошкиот сектор. Договорот вреден 117 милијарди долари, според… Читај повеќе »

Претпладне сончево, попладне дожд

Претпладне сончево, попладне дожд

Изутринава времето е претежно сончево со мала облачност, само на повисоките места дува слаб ветер од претежно од јужен правец. Претпладне сончево и релативно топло. Попладне облачноста ќе се зголемува… Читај повеќе »

АМСМ: По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

АМСМ: По наместа влажни коловози се одвива сообраќајот

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат утрово од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). На патниот правец А2 Струга – граничен премин Ќафасан, од бензинската пумпа… Читај повеќе »

За викендот температурите над 20 степени

За викендот температурите над 20 степени

Денеска претпладне на повеќе места ќе преовладува умерено до значително облачно време, а попладне почнувајќи од север облачноста ќе се намалува, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб… Читај повеќе »

Времето претежно облачно со повремен дожд

Времето претежно облачно со повремен дожд

Времето денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните делови (околу 15 л/м2). Ќе дува умерен повремено засилен западен и… Читај повеќе »

Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

Сојузот на здруженија на тутунопроизводители на Република Македонија им препорачува на откупувачите за 20 отсто да ги зголемат понудените откупни цени по класи и типови тутун за реколтата од 2018… Читај повеќе »

Професор од Харвард тврди дека биткоинот за 10 години ќе кошта 100 долари

Професор од Харвард тврди дека биткоинот за 10 години ќе кошта 100 долари

Шансите на цената на биткоинот во следните десет години да падне до $ 100, почнувајќи од сега предвидува  професор на Универзитетот Харвард и економист Кенет Rogoff. “Во суштина, ако се… Читај повеќе »

Преку ден суво и потопло, навечер повремен дожд

Преку ден суво и потопло, навечер повремен дожд

Времето денеска ќе биде претежно суво со умерен до засилен западен и југозападен ветер. Кон крајот на денот во крајниот западен дел ќе има зголемување на облачноста, во ноќните часови… Читај повеќе »