List/Grid

Вести Subscribe to Вести

За колбат заинтересирани најголемите светски компании- цената тројно повисока

За колбат заинтересирани најголемите светски компании- цената тројно повисока

Во изминатите неколку години, кобалт, што главно се користи за производство на литиум-јонски батерии за паметни телефони и батерии за електрични автомобили, е брзо да стане еден од најбараните минерали… Читај повеќе »

Северна Кореја спремна за разговор со Вашингтон

Северна Кореја спремна за разговор со Вашингтон

Севернокорејските лидери изразија подготвеност да започнат дијалог со САД за да ги нормализираат врските и да започнат да работат на денуклеаризацијата. Официјални претставници на Сеул и ‘рекоа на јужнокорејската агенција… Читај повеќе »

Поради магла намалена видливоста кај Крушево

Поради магла намалена видливоста кај Крушево

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат денеска од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму потенцираат дека намалена видливост до 100 метри поради магла има во… Читај повеќе »

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 3,5 %

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 3,5 %

На светскиот пазар цената на нафтата минатата недела падна за повеќе од 3,5 отсто, додека инвеститорите се загрижени за растот на производството и залихите во САД, како и најавата на… Читај повеќе »

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената… Читај повеќе »

МВР ќе троши 65 илјади евра за перење на возила-Расипништвото со парите на граѓаните нема крај

МВР ќе троши 65 илјади евра за перење на возила-Расипништвото со парите на граѓаните нема крај

МВР планира да троши 4.000.000 милиони денари за перење на возила. На официјалната страна на Јавни набавки стои оглас во кој МВР планира да потроши скоро 64 илјади евра за… Читај повеќе »

Нормализиран сообраќајот на патот Крушево-Битола, во прекин сообраќајот на патот Кавадарци-Дреново

Нормализиран сообраќајот на патот Крушево-Битола, во прекин сообраќајот на патот Кавадарци-Дреново

Регионалниот пат Крушево – Битола кој изутрината беше затворен за сообраќај поради голомразица, сега е нормализиран за сите возила, информираат од АМСМ. Сообраќајот на патниот правец Кавадарци – Дреново од… Читај повеќе »

Фабрика од Јагодинa извезла  два авиони во САД

Фабрика од Јагодинa извезла два авиони во САД

Фабриката за авиони “Аеро Источна Европа”, која се преселила од Краљево во Јагодина, извезла два лесни авиони во САД. Станува збор за воздухопловните маркирани авиони, произведени за американски купувач во… Читај повеќе »

Весела математика во антикорупциска: Антикорупционер изнајмил стан за 100 евра, а земал 350 евра

Весела математика во антикорупциска: Антикорупционер изнајмил стан за 100 евра, а земал 350 евра

На 13.07.2015 година член на Антикорупциската комисија доставил барање до Комисијата за станбени прашања на Владата, за остварување на право на надомест за закупнина на стан и трошоци за комунални… Читај повеќе »

Царинската управа планира да потроши скоро 20 илјади евра за привремени вработувања

Царинската управа планира да потроши скоро 20 илјади евра за привремени вработувања

На официјалната страна на Јавни набавки стои оглас во кој Царинската Управа на Република Македонија планира да потроши 1.271.187,00 денари или скоро 20 илјади евра за набавка на услуги за… Читај повеќе »