List/Grid

Вести Subscribe to Вести

За викендот температурите над 20 степени

За викендот температурите над 20 степени

Денеска претпладне на повеќе места ќе преовладува умерено до значително облачно време, а попладне почнувајќи од север облачноста ќе се намалува, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Ќе дува слаб… Читај повеќе »

Времето претежно облачно со повремен дожд

Времето претежно облачно со повремен дожд

Времето денеска променливо облачно со повремени врнежи од дожд. На планините врнежите ќе бидат од снег, особено во западните делови (околу 15 л/м2). Ќе дува умерен повремено засилен западен и… Читај повеќе »

Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

Тутунарите бараат за 20 отсто повисоки откупни цени за тутунот

Сојузот на здруженија на тутунопроизводители на Република Македонија им препорачува на откупувачите за 20 отсто да ги зголемат понудените откупни цени по класи и типови тутун за реколтата од 2018… Читај повеќе »

Професор од Харвард тврди дека биткоинот за 10 години ќе кошта 100 долари

Професор од Харвард тврди дека биткоинот за 10 години ќе кошта 100 долари

Шансите на цената на биткоинот во следните десет години да падне до $ 100, почнувајќи од сега предвидува  професор на Универзитетот Харвард и економист Кенет Rogoff. “Во суштина, ако се… Читај повеќе »

Преку ден суво и потопло, навечер повремен дожд

Преку ден суво и потопло, навечер повремен дожд

Времето денеска ќе биде претежно суво со умерен до засилен западен и југозападен ветер. Кон крајот на денот во крајниот западен дел ќе има зголемување на облачноста, во ноќните часови… Читај повеќе »

За колбат заинтересирани најголемите светски компании- цената тројно повисока

За колбат заинтересирани најголемите светски компании- цената тројно повисока

Во изминатите неколку години, кобалт, што главно се користи за производство на литиум-јонски батерии за паметни телефони и батерии за електрични автомобили, е брзо да стане еден од најбараните минерали… Читај повеќе »

Северна Кореја спремна за разговор со Вашингтон

Северна Кореја спремна за разговор со Вашингтон

Севернокорејските лидери изразија подготвеност да започнат дијалог со САД за да ги нормализираат врските и да започнат да работат на денуклеаризацијата. Официјални претставници на Сеул и ‘рекоа на јужнокорејската агенција… Читај повеќе »

Поради магла намалена видливоста кај Крушево

Поради магла намалена видливоста кај Крушево

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат денеска од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму потенцираат дека намалена видливост до 100 метри поради магла има во… Читај повеќе »

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 3,5 %

Цените на нафтата паднаа за повеќе од 3,5 %

На светскиот пазар цената на нафтата минатата недела падна за повеќе од 3,5 отсто, додека инвеститорите се загрижени за растот на производството и залихите во САД, како и најавата на… Читај повеќе »

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот се одвива по влажни коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Оттаму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената… Читај повеќе »