List/Grid

Вести Subscribe to Вести

Царинската управа планира да потроши скоро 20 илјади евра за привремени вработувања

Царинската управа планира да потроши скоро 20 илјади евра за привремени вработувања

На официјалната страна на Јавни набавки стои оглас во кој Царинската Управа на Република Македонија планира да потроши 1.271.187,00 денари или скоро 20 илјади евра за набавка на услуги за… Читај повеќе »

Променливо облачно и многу студено време

Променливо облачно и многу студено време

Денеска ќе преовладува променливо облачно и студено време со кратки сончеви периоди. Денеска ќе дува умерен, на повисоките места и планините засилен северен ветер, а претпладне во западните и северните… Читај повеќе »

Утре -15 степени, врнежи од снег и замрзнат дожд

Утре -15 степени, врнежи од снег и замрзнат дожд

Утре наутро ќе биде многу студено, речиси насекаде температурата ќе се спушти под -10, а на некои места и под -15 степени, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи. Во текот… Читај повеќе »

Укината забраната за товарни возила на Пресека и на патот Струга-ГП Ќафасан

Укината забраната за товарни возила на Пресека и на патот Струга-ГП Ќафасан

Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планински премин Пресека е укината во 11:15 часот, информира АМСМ. Исто така укината е и забраната… Читај повеќе »

Германскиот суд ги протерува дизелашите

Германскиот суд ги протерува дизелашите

Автомобилите со дизел мотор мора да бидат истерани од германските градови, одлучи Федералниот суд на Германија. Германскиот суд пресуди дека градовите имаат право да ги забранат возилата што ја загадуваат… Читај повеќе »

Владата именува 27 директорски места од редовите на ДУИ

Владата именува 27 директорски места од редовите на ДУИ

Владата на Македонија именувала дури 27 директори и заменици од редовите на коалицискиот партнер ДУИ. Ваквата одлука била донесена на вчерашната 56 редовна седница на Владата. Вицепремиерот Хазби Лика преку… Читај повеќе »

Укината забраната за камиони кај Стража

Укината забраната за камиони кај Стража

Забраната за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку Стража е укината. Од Автомотосојузот на Македонија известија дека забраната престанува да важи од 13 часот.

Расипништвото на МВР не престанува-Ќе се трошат 5.000 евра за цветни аранжмани

Расипништвото на МВР не престанува-Ќе се трошат 5.000 евра за цветни аранжмани

Министерството за внатрешни работи планира да потроши 300.000 денари или скоро 5.000 евра за цветни аранжмани. Имено, на официјалната страна на Јавни набавки стои оглас во кој назив на договорениот… Читај повеќе »

И покрај ветувањата владата  ќе ја поместува старосната граница за пензионирање – Синдикатите и граѓаните реагираат

И покрај ветувањата владата ќе ја поместува старосната граница за пензионирање – Синдикатите и граѓаните реагираат

Владата и Министерствто за труд и социјала ветуваа дека нема да има поместување на старосната граница за одење во пензиија, но премиерот Зоран Заев изјави дека можеби ќе мора да… Читај повеќе »

Забрана за движење на товарни возила на повеќе патишта

Забрана за движење на товарни возила на повеќе патишта

Поради снежните врнежи, воведена е забрана за движење на тешки товарни возила на патните правци Маврово – Дебар, Струга – граничен премин Ќафасан, како и на планинските премини Пресека, Стража и Ѓавато,… Читај повеќе »