List/Grid

Вести Subscribe to Вести

Секоја петта компанија го крши законот-Работничките права не се почитуваат

Секоја петта компанија го крши законот-Работничките права не се почитуваат

Една од пет компании ги прекршува законите за работните односи. Ова го покажуваат извештаите на Државниот инспекторат за труд (ДИТ) кој лани извршил вкупно 20.183 надзори а констатирал 4.031 неправилност…. Читај повеќе »

Европскиот монетарен фонд основа нов спасувачки фонд

Европскиот монетарен фонд основа нов спасувачки фонд

Европски монетарен фонд, се планира како замена за фондот за спас на еврозоната, и треба да се контролира од страна на земјите-членки и независно од Европската комисија. Ова го изјави… Читај повеќе »

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа. И додека таа е во опаѓање во другите земји од Западен Балкан – овде отскоро е зголемена. Стапката на… Читај повеќе »

Шилегов удри по граѓаните. Вчера кренати 92 возила со пајак служба

Шилегов удри по граѓаните. Вчера кренати 92 возила со пајак служба

Според информациите на МВР само вчера пајак службата кренала 92 возила во Скопје. Ова не е прв пат пајак службата да биде екстремно  активна посебно од кога се смени власта…. Читај повеќе »

Шилегов ги блокираше сметките на над 25 000 граѓани и 8 000 фирми

Шилегов ги блокираше сметките на над 25 000 граѓани и 8 000 фирми

На над 25.000 граѓани кои не го платиле данокот на имот за 2016 година деновиве градот Скопје им ја блокираше трансакциската сметка. Парите што ги должат сега им ги наплатува… Читај повеќе »

Институциите повторно се луксузираат. Архитектонски факултет планира да потроши 1.100.000 денари на авиобилети и хотелско сместување надвор од државата

Институциите повторно се луксузираат. Архитектонски факултет планира да потроши 1.100.000 денари на авиобилети и хотелско сместување надвор од државата

  На официјалната страна на електронскиот систем за јавни набавки Архитеконски факултет има објавено оглас за барање и прибирање понуди. Предмет на договорот за јавна набавка се авионски билети и… Читај повеќе »

Сириските терористи покажаа ужасно видео со трупот на рускиот пилот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Сириските терористи покажаа ужасно видео со трупот на рускиот пилот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Џихадисти од групата „Џејн ал-Насра“ објавија застрашувачко видео кое ја потврдува смртта на рускиот пилот кој загина по ракетниот напад врз соборениот авионот Су-25 во провинцијата Идлиб. Кадрите се поставени од либанскиот… Читај повеќе »

Шпанија смета дека  Косово не треба да биде вклучено во новата стратегија за проширување

Шпанија смета дека Косово не треба да биде вклучено во новата стратегија за проширување

Шпанија, смета дека Косово не треба да биде вклучено во новиот европски план за забрзување на проширувањето на Европската унија за земјите од Западен Балкан, кои Европската комисија ќе го… Читај повеќе »

Сообраќајот денеска се одвива по суви коловози

Сообраќајот денеска се одвива по суви коловози

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози и наместа влажни по осојничавите места. На патниот правец Тетово – село Гајре поради појава на магла видливоста е намалена… Читај повеќе »

Сообраќајот надвор од градовите умерен и без тешкотии

Сообраќајот надвор од градовите умерен и без тешкотии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, информираат од Авто-мото сојузот (АМСМ) во утринското соопштение. Оттаму препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената… Читај повеќе »