List/Grid

Вести Subscribe to Вести

Табакович: Биткоинот е шпекулативно средство

Табакович: Биткоинот е шпекулативно средство

Биткоин е шпекулативна алатка која ги направи многу луѓе многу богати, изјави гувернерот на НБС, Јоргованка Табаковиќ. “Биткоин не е широко прифатено средство за размена, ниту пак е единица за… Читај повеќе »

Денар:„Црната листа“ на даночни раеви на ЕУ ќе вклучува 25 земји

Денар:„Црната листа“ на даночни раеви на ЕУ ќе вклучува 25 земји

  Повеќе од 20 земји најверојатно ќе влезат во „црната листа“ на Европската унија (ЕУ) на даночни засолништа. Листата составена од работната група на Советот на ЕУ, која се состои… Читај повеќе »

Jавноста бара да нема промени во персоналниот данок на доход и данокот на капитална добивка

Jавноста бара да нема промени во персоналниот данок на доход и данокот на капитална добивка

Асоцијацијата на менаџери е против најавените даночни реформи. Имено, тие изјавија дека персоналниот данок и данокот на капитална добивка дека не треба да подлежат на промена. Според нив на овој… Читај повеќе »

Денар:По 3.000 евра за секој мигрант кој ќе се врати во родната земја

Денар:По 3.000 евра за секој мигрант кој ќе се врати во родната земја

Германија ќе ги поддржи одбиените баратели на азил кои доброволно ќе се вратат во родните земји со еднократна исплата на 3.000 евра. Министерството за внатрешни работи на Германија соопшти дека… Читај повеќе »

Русија ја обвинува Америка дека намерно ја предизвикува Северна Кореја за да испровоцира воен конфликт

Русија ја обвинува Америка дека намерно ја предизвикува Северна Кореја за да испровоцира воен конфликт

Рускиот министер за надворешни работи ги обвини САД дека не ги покажуваат своите вистински намери кон Северна Кореја. Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека САД намерно ја… Читај повеќе »

Бројот на разводи зголемен , додека  бројот на новороденчиња намален во третото тримесечје од 2017

Бројот на разводи зголемен , додека бројот на новороденчиња намален во третото тримесечје од 2017

Според податоците на Државниот завод за статистика, бројот на живородените деца во третото тримесечје од 2017 година, во споредба со истиот период од претходната година, е намален за 7.7% и изнесува… Читај повеќе »

Намалена видливоста на Плетвар

Намалена видливоста на Плетвар

Сообраќајот на државните патишта се одвива пo претежно влажни коловози. На повисоките места во североисточните и источните делови од државата наместа со остатоци од кашест снег по интервенција на екипите… Читај повеќе »

Црниот Петок го зголеми богатството на Џеф Безос на 100 милијарди долари

Црниот Петок го зголеми богатството на Џеф Безос на 100 милијарди долари

Ако сте еден од милионите луѓе кои ги искористија попустите на Црниот петок – честитки! Му помогнавте Џеф Безос да го зголеми своето богатство на 100 милијарди долари. Богатството на… Читај повеќе »

Србија ќе извезува говедско месо во Кина

Србија ќе извезува говедско месо во Кина

Владата на Србија на Самитот  ‘’16 +1‘’ во Будимпешта потпишала протокол со кој се овозможува извоз на говедско месо во Кина. Имено станува збор за протокол помеѓу Генералната управа за… Читај повеќе »

СИМЕНС ја превзема Српската компанија Милановиќ инженеринг

СИМЕНС ја превзема Српската компанија Милановиќ инженеринг

Компанијата Сименс вчера објави дека ќе го преземе српскиот производител на делови за кабини за шински возила, од компанијата Милановиќ инженеринг од Крагуевац. Како што беше соопштено, деловна тајна е… Читај повеќе »