List/Grid

топ Subscribe to топ

ПОТВРДЕНО: 104 милиони евра од ЕУ за капиталните проекти од програмата на ВМРО-ДПМНЕ- пруга кон Бугарија, патот Паланка-Деве Баир и автопатот Гостивар Кичево

ПОТВРДЕНО: 104 милиони евра од ЕУ за капиталните проекти од програмата на ВМРО-ДПМНЕ- пруга кон Бугарија, патот Паланка-Деве Баир и автопатот Гостивар Кичево

Економски доби потврда од официјален Брисел дека парите од Европска Унија се одобрени, и се чекаат само формалностите. Како што претходно најавивме долго време се одвиваше процес на лобирање за… Читај повеќе »

Напорите и лобирањата на ВМРО-ДПМНЕ вродија со плод, ЕУ ќе додели пари за три крупни инфраструктурни проекти

Напорите и лобирањата на ВМРО-ДПМНЕ вродија со плод, ЕУ ќе додели пари за три крупни инфраструктурни проекти

Од извори од Брисел дознаваме дека напорите и лобирањата од страна на минатата влада на ВМРО ДПМНЕ за обезбедување на пари за крупни инфраструктурни проекти вродија со плод при што… Читај повеќе »

Фрчковски: СДСМ е втора албанска партија во Македонија

Фрчковски: СДСМ е втора албанска партија во Македонија

Поранешниот висок функционер на СДСМ, Љубомир Фрчкоски во гостување на „Клик плус“ на ТВ 21 истакна дека СДСМ е втора Албанска партија во Република Македонија после ДУИ. –  Успеавме да… Читај повеќе »

МИНОСКИ: Макроекономската стабилност  ќе се одржи и покрај политичката криза

МИНОСКИ: Макроекономската стабилност ќе се одржи и покрај политичката криза

Министерот за финансии Кирил Миноски во интервју за МИА ги наведува приоритетите во извршувањето на оваа функција која ја презеде пред десетина дена. Најавува ребаланс на буџетот кој ќе биде… Читај повеќе »

Груевски: Очекувам растот на индустриското производство да биде уште посилен во 2016

Груевски: Очекувам растот на индустриското производство да биде уште посилен во 2016

Годинава што измина кумулативниот раст е 4,9 на индустриското производство, а само во декември е 10,5. Работите очекуваме да продолжат како во декември, доколку нешто не го попречи тоа, истакна… Читај повеќе »

ГРУЕВСКИ: Продолжува изградбата на 126 километри експресни патишта вредни 276 милиони евра

ГРУЕВСКИ: Продолжува изградбата на 126 километри експресни патишта вредни 276 милиони евра

Проектот за експресните патишта се одвива одлично. На дел од патиштата во тек се градежни активности, а за оние што не се почнати, подготовките се во завршна фаза, изјави во… Читај повеќе »

Груевски со мега агенда, проблеми на струмичани решени на терен

Груевски со мега агенда, проблеми на струмичани решени на терен

Груевски со мега агендата во посета на Струмица и струмичко заврши синоќа во доцните вечерни часови, каде освен промоција и отпочнување на значајни проекти за граѓаните оствари и средба со… Читај повеќе »