List/Grid

топ Subscribe to топ

Град Скопје планира да потроши 593.220 денари на привремени вработувања

Град Скопје планира да потроши 593.220 денари на привремени вработувања

На официјалната страна на Јавни набавки објавен е оглас за Ангажирање на агенција за обезбедување на услуги за привремени вработувања. Имено град Скопје планира да потроши скоро 600.000 илјади денари… Читај повеќе »

Владата за шест месеци потрошила 25 илјади евра во ресторани

Владата за шест месеци потрошила 25 илјади евра во ресторани

Според податоците на владиниот сајт, највисоки трошоци во првите шест месеци, пријавил премиерот Зоран Заев, во висина од 50 илјади евра. Половина од нив или 25 илјади евра се трошоци во… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи 22.03.2018

Дневен извештај од светските берзи 22.03.2018

Евра зајакна во однос на доларот. Цените на златото и суровата нафта се во пораст. S & P500

Воведена забрана за движење на камиони на неколку патни правци

Воведена забрана за движење на камиони на неколку патни правци

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, информираат од Авто-мото сојузот на Македонија (АМСМ). Снег врне кај Страцин, на Маврово, Стража, Буково, Ѓавато, Попова Шапка, Пресека и во… Читај повеќе »

Раст на Волстрит и опоравак на акциите ан Фејсбук

Раст на Волстрит и опоравак на акциите ан Фејсбук

Индексите на Волстрит се во пораст, бидејќи инвеститорите очекуваат одлука на Федералните резерви за зголемување на референтните каматни стапки. Акција “на Фејсбук, кои се во последните два дена се намали… Читај повеќе »

ФЕД ја зголеми каматната стапка

ФЕД ја зголеми каматната стапка

Федералните резерви на САД (ФЕД) ја зголемија референтната каматна стапка за една четвртина од процентната точка и одлучија да имаат вкупно три зголемувања оваа година. ФЕД ја зголеми референтната каматна… Читај повеќе »

На 25 март се воведува летното сметање на времето

На 25 март се воведува летното сметање на времето

На 60-та седница на Владата на Република Македонија, одржана на 20.03.2018 година, Владата ја донесе Одлуката за денот и моментот на воведувањето и денот и моментот на завршувањето на летното… Читај повеќе »

Започнува белградскиот саем за автомобили, “Ферари” и “Ламборгини”

Започнува белградскиот саем за автомобили, “Ферари” и “Ламборгини”

Сè е подготвено за почеток на овогодинешниот “BG Car Show” и саем за мотоцикли, кој започнува денес и трае до 28-ми март. Белградскиот саем повторно ќе биде центар на автомобилската… Читај повеќе »

Стандардот паѓа- македонските граѓани со најниски примања во регионот

Стандардот паѓа- македонските граѓани со најниски примања во регионот

Статистиката мери постојан раст на просечната плата но Македонија никако да се одвои од дното на Балканот. За вистински да се зголемат личните приходи мора да сериозно да се намали… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи 21.03.2018

Дневен извештај од светските берзи 21.03.2018

Евра зајакна во однос на доларот. Цените на златото се во пораст, додека доларот е во опаѓање. Цените на биткоинот полека се опоравуваат. S & P500