List/Grid

топ Subscribe to топ

Работниците на „Веибо Груп“ оставени на цедило од страна на надлежните. Најавуваат дека ќе блокираат улици додека не се најде решение за нивниот проблем

Работниците на „Веибо Груп“ оставени на цедило од страна на надлежните. Најавуваат дека ќе блокираат улици додека не се најде решение за нивниот проблем

Од страна на Иницијативниот одбор на „Веибо груп“ најавија дека секој ден ќе блокираат патот на истата локација, на клучката кај влезот во Крива Паланка и, како што велат, блокадите… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи 14.02.2018

Дневен извештај од светските берзи 14.02.2018

Американскиот пазар на акции забележа раст во вторникот. Златото и цената на суровата нафта се зајакнаа за време на азиската трговија. S & P500 Американскиот пазар на акции забележа раст… Читај повеќе »

„Visa“ ја купува технолошката компанија “Fraedom”

„Visa“ ја купува технолошката компанија “Fraedom”

Американската компанија Visa објави дека постигнала договор за купување на технолошка компанија “Фродом”, која на финансиски компании и нивните корпоративни клиенти им нуди софтвер за плаќање и трансакциски решенија.

ЕЦБ: Регулирањето на криптовалутите не е приоритет

ЕЦБ: Регулирањето на криптовалутите не е приоритет

На 7 февруари Европската централна банка (ЕЦБ) ја претстави својата позиција за крипто регулацијата, опишувајќи ја како задача чие извршување не е приоритет. Претседателот на Надзорниот одбор Даниел Нуи додаде… Читај повеќе »

Блокиран патот Прилеп – Градско. Вработените од „Еуро Композит“ протестираат

Блокиран патот Прилеп – Градско. Вработените од „Еуро Композит“ протестираат

  Сообраќајот на патот Прилеп-Градско од 11 часот е целосно блокиран, информира АМСМ. „На регионалниот пат Прилеп-Градско кај м.есноста Запошки мост на излез од Прилеп, поради јавен собир од страна… Читај повеќе »

УЈП ја објави новата листа на должници

УЈП ја објави новата листа на должници

Управата за јавни приходи ја објави Листата на должници бр.02/2018 за долгови доспеани до 31.10.2017 и неплатени до 31.01.2018 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на… Читај повеќе »

Утре ново задолжување од 36 милиони евра на Министерството за финансии. Долгот постојано расте

Утре ново задолжување од 36 милиони евра на Министерството за финансии. Долгот постојано расте

Министерството за финансии планира утре да се задолжи за нови 36 милиони евра преку нови аукции. Министерството од банките ќе побарува заем преку 12 месечни записи, 3 годишни, 5 годишни… Читај повеќе »

Намалени издадени одобренија за градење за 22,8 %  во декември според Државниот завод за статистика

Намалени издадени одобренија за градење за 22,8 % во декември според Државниот завод за статистика

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2017 се издадени 257 одобренија за градење, што е за 22.8% помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените… Читај повеќе »

Изгледите да земјите од Западен Балкан влезат во Европската Унија остануваат далечни отценува „Financial Times“

Изгледите да земјите од Западен Балкан влезат во Европската Унија остануваат далечни отценува „Financial Times“

Фајненшл тајмс” проценува дека по презентацијата на Стратегијата за ЕУ ​​за Западен Балкан, изгледите за овие земји да се приклучат кон Унијата остануваат далечни. Сепак наведено е дека Европа не… Читај повеќе »

Паника на Волстрит – Клучните индекси значајно тонат

Паника на Волстрит – Клучните индекси значајно тонат

По краткото закрепнување, клучните индекси на американскиот Волстрит повторно тонат. Индексот Дау Џонс индустри изгубил 1.032 поени или 4,2 отсто, паднал на 23.860 поени, што е околу 10 проценти пониско… Читај повеќе »