List/Grid

топ Subscribe to топ

Дневен извештај од светските берзи 12.02.2018

Дневен извештај од светските берзи 12.02.2018

Американскиот пазар на акции забележа раст во петокот. Цената на златото и цената на суровата нафта се зголеми за време на азиската трговија. S & P500 Американскиот пазар на акции… Читај повеќе »

Граѓаните против зголемувањето на старосната граница за пензионирање

Граѓаните против зголемувањето на старосната граница за пензионирање

Граѓаните револтирани заради информациите дека можно е да се продолжи старосната граница за одење во пензија. Имено, додека  работниците стравуваат за старосната граница, бизнисмените се противат на зголемување на стапката на… Читај повеќе »

Малите и средни претпријатија немаат корист од владината програма за субвенционирање. Велат дека само големите фирми ги добиваат средствата

Малите и средни претпријатија немаат корист од владината програма за субвенционирање. Велат дека само големите фирми ги добиваат средствата

Малите и средни компании се жалат дека владата ги помага само големите компании додека за нив пари нема . Голем дел од средствата се сливаат во веќе добро стоечките компании… Читај повеќе »

Твитер прв пат во историјата  направи профит

Твитер прв пат во историјата направи профит

Твитер  објави дека за прв пат забележа квартален профит, што го поттикна порастот на акциите во оваа социјална мрежа. Компанијата со седиште во Сан Франциско соопшти дека заработила 91 милион… Читај повеќе »

Владата на 13-ти овој месец планира да се задолжи за нови 36 милиони евра

Владата на 13-ти овој месец планира да се задолжи за нови 36 милиони евра

Задолжувањата не застануваат, на овој месец на 13 е закажана аукција на државни хартии од вредност. Имено, владата планира да ја задолжи Македонија за 2.220.000.000 денари или 36 милиони евра…. Читај повеќе »

Шкотска има проблеми поради „Брегзит“

Шкотска има проблеми поради „Брегзит“

Да потсетиме, Шкотска гласаше за останување  во ЕУ на референдумот во 2016 година. Ограничувањето на миграцијата по напуштањето на Велика Британија од Европската унија ќе биде “катастрофално” за шкотската економија,… Читај повеќе »

УЈП РАСПРОДАВА ЗАПЛЕНЕТИ ВОЗИЛА: “Пунто за 70.000 денари, “Мерцедес“ за 107.900 денари, “Астра“ за 120.500 денари…

УЈП РАСПРОДАВА ЗАПЛЕНЕТИ ВОЗИЛА: “Пунто за 70.000 денари, “Мерцедес“ за 107.900 денари, “Астра“ за 120.500 денари…

Управата за јавни приходи на 23 февруари годинава ќе одржи јавна аукција каде ќе се продаваат запленети возила и тоа автомобили, комбиња, товарни возила и цситерни. Предмет на аукцијата, меѓу… Читај повеќе »

“Los Angeles Times” продаден за пола милијарда долари

“Los Angeles Times” продаден за пола милијарда долари

Лос Анџелес тајмс ќе оди во рацете на еден локален милијардер за договор вреден 500 милиони долари за да се стави крај на напнатиот период на сопственикот  Чикаго Трибјун. Патрик… Читај повеќе »

Работничките права се кршат. Стравот од отпуштање пресуден за молк кај работниците, владата не превзема ништо

Работничките права се кршат. Стравот од отпуштање пресуден за молк кај работниците, владата не превзема ништо

Работничките права се кршат секојдневно и никој не превзема ништо. Работникот е оставен сам на себе и нема никаква заштита. Имено, секој втор млад човек во Македонија е невработен а… Читај повеќе »

„Тесла“ има проблем – Бележи рекордни квартални загуби

„Тесла“ има проблем – Бележи рекордни квартални загуби

Најголемиот производител на електрични возила во светот, “Тесла”, ги забележа најголемите квартални загуби од 675,4 милиони долари, што е значително повисока отколку во истиот период од 2016 година, кога изнесуваа… Читај повеќе »