List/Grid

топ Subscribe to топ

Дневен извештај од светските берзи за 08.02.2018

Дневен извештај од светските берзи за 08.02.2018

Берзите индекси забележа блага пад во средата. Цените на златото и суровата нафта исто така се намалија. S & P500

Секторот на челик во Европската Унија очекува раст

Секторот на челик во Европската Унија очекува раст

Побарувачка за челик во Европа треба оваа година да расте, подржана  постојано од силен прилив на нарачки од поголемиот дел од секторите кои трошат суровина, соопшти Европската асоцијација за челик… Читај повеќе »

Дали биткоинот ќе се сруши?

Дали биткоинот ќе се сруши?

Лудилото на Биткоин ќе трае додека вредноста на оваа валута не падне на нула, новото предупредување од Нуриел Рубини. Рубини, кој е постојано скептичен во врска со биткоинот, рече дека… Читај повеќе »

Огромни разлики во цените по кои се купувани исти производи и услуги

Огромни разлики во цените по кои се купувани исти производи и услуги

Центарот за граѓански комуникации денеска го објави Индексот на рационалност бр. 17 во кој се споредени цените по кои се купувани зимски и летни работни униформи што се дел од… Читај повеќе »

Амерканците само за една војна потрошиле 45 милијарди долари

Амерканците само за една војна потрошиле 45 милијарди долари

Пентагон објави дека војната во Авганистан ги чини американските даночни обврзници годишно 45 милијарди долари. Висок американски претставник за одбрана, Рандал Шривер, рече дека САД одвоиле 5 милијарди американски долари… Читај повеќе »

Македонија тоне, инвеститори  нема, сиромаштијата расте

Македонија тоне, инвеститори нема, сиромаштијата расте

Нема придвижувања во македонската економија. Ситуацијата е алармантна. Домашните компании едвај кубурат бидејќи поддршката од владата на Македонија изостана додека странски инвестиции нема. Стапката на сиромаштија се зголемила 0.4 процентни… Читај повеќе »

Илон Маск ја лансираше најсилната ракета “Falcon Heavy”(видео)

Илон Маск ја лансираше најсилната ракета “Falcon Heavy”(видео)

Американската компанија “Space X” успешно ја лансираше својата најголема ракета досега, а заедно со неа ќе орбитира и црвен спортски автомобил. Ракетата наречена “Falcon Heavy” беше лансирана од Вселенскиот центар… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи

Дневен извештај од светските берзи

Американскиот пазар на акции забележа раст во вторникот. Цената на златото и суровата нафта се зајакна за време на азиската трговија. S & P500

Дали САД водат  студена војна за да го ослабат доларот?

Дали САД водат студена војна за да го ослабат доларот?

Во однос на другите валути, доларот веќе  некое време е на  најслабата ниво во последниве години, но експертите сметаат дека дел од заслугите за оваа ситуација им припаѓа само на… Читај повеќе »

Усвоена стратегијата на Европската Унија за Западен Балкан

Усвоена стратегијата на Европската Унија за Западен Балкан

Европската комисија во Стразбур ја усвои перспективата за проширување за Западен Балкан.Европската комисија ги усвои во Стразбур перспективите  за “реална шанса за проширување на Западен Балкан и поголема вклученост на… Читај повеќе »