List/Grid

топ Subscribe to топ

Угостителските услуги во јануари поскапеле за 1,1 процент на годишно ниво

Угостителските услуги во јануари поскапеле за 1,1 процент на годишно ниво

Цените на угостителските услуги во јануари годинава споредено со декември лани се зголемени за 0,2 процента, а за 1,1 процент споредено со јануари минатата година, објави денеска Државниот завод за… Читај повеќе »

Платата на 44 % од вработените во Македонија целосно или делумно не се пријавува. Сивата економија цвета.

Платата на 44 % од вработените во Македонија целосно или делумно не се пријавува. Сивата економија цвета.

Платата на 44 % од вработените во Македонија целосно или делумно не се пријавува . Исто така се почесто до Управата за јавни приходи пристигнуваат поплаки дека не се издаваат… Читај повеќе »

Владата потфрли со проекциите за економски раст според “Кредитната агенција Фич„

Владата потфрли со проекциите за економски раст според “Кредитната агенција Фич„

Агенцијата забележува  дека растот на економијата значително забавил од 2.9 раст во 2016 година на само 0,5 раст во 2017. Фич нотира дека остварениот раст е далеку под проекцијата на… Читај повеќе »

Незадоволството на вработените во фабриката „ВЕИБО“ ескалира. Штрајкот излегол од контрола, директорката затворена од страна на вработените

Незадоволството на вработените во фабриката „ВЕИБО“ ескалира. Штрајкот излегол од контрола, директорката затворена од страна на вработените

Вистинска заложничка драма се случува вечерва во фабриката на „Веибо“ во Крива Паланка, информираат од  Република. Извор  вели дека директорката на „Веибо груп“ Кристина Јакимова заедно со менаџментот во кој… Читај повеќе »

Биткоинот исчезнува?

Биткоинот исчезнува?

Дигиталната валута биткоин  доживеа нов удар откако некои банки го забраниле купувањето на оваа криптовалута со кредитни картички. Ова доведе до нов пад од 6.000 долари по единица.Последната воздржаност дојде… Читај повеќе »

Волстрит: Акциите се во слободен пад, состојбата наликува на економската криза од  2008 година

Волстрит: Акциите се во слободен пад, состојбата наликува на економската криза од 2008 година

Индустрискиот индекс Дау Џонс на њујоршката берза денес имаше најголем дневен пад од глобалната финансиска криза во 2008 година. Си -Ен-Ен вели дека “на годините на Волстрит  ова и не… Читај повеќе »

Земјоделците оставени на цедило. Револтираните оризопроизводители најавуваат блокади

Земјоделците оставени на цедило. Револтираните оризопроизводители најавуваат блокади

Оризопроизводителите разочарани, велат дека владата не ги исполнила своите ветувања. Пред изборите владата на СДСМ ветуваше брда и долини ,зелена нафта сигурен откуп и значајно повисоки цени на земјоделските производи … Читај повеќе »

Европска Централна Банка- Биткоинот претставува голем ризик

Европска Централна Банка- Биткоинот претставува голем ризик

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги предупреди дека биткоинот  и другите криптовалути  се “ризични средства”  на која сите, особено банките, треба да  пристапат  со голема претпазливост. “Виртуелна валути… Читај повеќе »

Нови цени на горивата

Нови цени на горивата

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна… Читај повеќе »

Тојота оствари рекордна добивка

Тојота оствари рекордна добивка

Јапонскиот производител на автомобили Тојота моторс постигна највисока кварталната добивка во последните две години од 673,6 милијарди јени благодарение на послабаиот јен и силната продажба на домашниот пазар. Најголемата јапонска… Читај повеќе »