List/Grid

Банки Subscribe to Банки

НБРМ: Растот во третиот квартал со темпо како и во првото полугодие

НБРМ: Растот во третиот квартал со темпо како и во првото полугодие

Во третиот квартал од годинава движењата во одделните економски сектори навестуваат продолжување на растот со слично темпо како и во првата половина на годината. Натамошен раст има и кај штедењето… Читај повеќе »

Поддржани измените на Законот за банки од Комисијата за финансирање и буџет

Поддржани измените на Законот за банки од Комисијата за финансирање и буџет

Зајакнујвање на банкарскиот систем, зголемување на довербата во банката и сигурноста ќе се постигне со предвидените измени и дополнувања на Законот за банки што денеска во прво читање доби поддршка… Читај повеќе »

Комерцијална банка, по испразнетиот сеф: Немаме информации за содржината во сефовите

Комерцијална банка, по испразнетиот сеф: Немаме информации за содржината во сефовите

Комерцијална банка АД Скопје во врска со случајот во Битола што го пријави ресенчанецот К.Ш. (51) дека од неговиот изнајмен сеф му недостигаат 129.400 швајцарски франци информира дека на 5-ти… Читај повеќе »

Во август парите се слевале во Германија, а од Италија и Шпанија се одлевале

Во август парите се слевале во Германија, а од Италија и Шпанија се одлевале

Во август Германија бележела приливи, додека Италија и Шпанија бележеле одливи на пари, покажуваат податоците на ECB – Европската централна банка, а со ова се сигнализира продлабочување на јазот меѓу… Читај повеќе »

Нов пад на фунтата по соопштувањето датум за почеток на Брегзит

Нов пад на фунтата по соопштувањето датум за почеток на Брегзит

Британската фунта денеска забележа нов пад на лондонската и на другите берзи, откако премиерот Тереза Меј, првпат, најави датум за почеток на преговорите за Брегзит. Фунтата се намали за еден… Читај повеќе »

И втората најголема германска банка во криза

И втората најголема германска банка во криза

Втората најголема германска банка „Комерцбанк“ ја прекина исплатата на дивидендата за акционерите и укинува 9,000 работни места. По „Дојче Банк“ чии акции деновиве се спуштија на најниско ниво во последниве… Читај повеќе »

НБРМ: Банкарскиот систем покажа стабилност во вториот квартал

НБРМ: Банкарскиот систем покажа стабилност во вториот квартал

Банкарскиот систем во Македонија во вториот квартал од 2016 година остана стабилен и покажа издржливост на случувањата во тој период. Како што соопшти НБРМ, во услови на домашна политичка нестабилност,… Читај повеќе »

Кризата на Дојче Банка

Кризата на Дојче Банка

  Нова криза во Дојче Банка во Франкфурт на Мајна. Ако продолжи вака, наскоро германските даночни обврзници ќе мора да спасуваат уште една голема банка, смета Хенкрик Бум.  „Би се… Читај повеќе »

Дојче Банк пропаѓа, владата на Меркел нема да ја спасува

Дојче Банк пропаѓа, владата на Меркел нема да ја спасува

Акциите на најголемата германска банка „Дојче Банк“ денеска паднаа на најниско ниво во последните 24 години, јави дописникот на МИА од Берлин. Акциите на најмоќната банкарска институција во Германија само… Читај повеќе »

Жером Кервиел проневери 5 милијарди евра, ќе плати оштета од милион евра

Жером Кервиел проневери 5 милијарди евра, ќе плати оштета од милион евра

Апелацискиот суд пресуди дека службеникот Жером Кервиел треба да плати еден милиони евра отштета на Сосиете женерал. Поранешниот службеник е прогласен за „делумно одговорен” од страна на Апелациониот суд од… Читај повеќе »