List/Grid

Банки Subscribe to Банки

„Форбс“: Грчката централна банка е најголема компанија во земјата

„Форбс“: Грчката централна банка е најголема компанија во земјата

Централната банка на Грција е најголема компанија во земјата, и според списанието „Форбс“ се наоѓа на 953 место на листата најголеми компании во светот. На списокот на „Форбс“ за 2016… Читај повеќе »

Охридска прогласена за “Најдобра банка во Македонија за 2017″

Охридска прогласена за “Најдобра банка во Македонија за 2017″

Oхридска банка Сосиете Женерал прогласена за “Најдобра банка во Македонија за 2017г.“ од светскиот финансиски магазин Глобал Фајнанс Светскиот финансиски магазин Глобал Фајнанс (Global Finance), публикација на Светска Банка од… Читај повеќе »

„Мани-Грам“ ќе добие кинески сопственик

„Мани-Грам“ ќе добие кинески сопственик

По се изгледа дека американската компанија за трансфер на пари „Мани-Грам“ оди во кинески раце, оти компанијата ќерка на „Алибаба“, „Ант Фајненшл“ го победи конкурентот од САД, „Еуронет Ворлдвајд“, понудувајќи… Читај повеќе »

НБРМ: Економските основи позитивни, но има ризици од политичката криза

НБРМ: Економските основи позитивни, но има ризици од политичката криза

Комитетот за оперативна монетарна политика на НБРМ оценува дека стабилноста на економските основи се позитивни, но оти ризиците од домашните политички случувања и понатаму постојат и се изразени. Според Комитетот… Читај повеќе »

Аргир: Грабежот нема да има последици врз работењето на НЛБ Банка

Аргир: Грабежот нема да има последици врз работењето на НЛБ Банка

Грабежот што се случи завчера во НЛБ Банка нема да има никакви последици врз работењето на банката и работата со клиентите. Претседателот на УО на НЛБ Банка АД Скопје Антонио… Читај повеќе »

Притвор за осомничениот за грабежот во НЛБ Банка

Притвор за осомничениот за грабежот во НЛБ Банка

Судија на претходна постапка, по предлог од надлежниот јавен обвинител, му определи 30-дневен притвор на Б.С. (40) од Скопје кој завчера изврши грабеж во НЛБ Банка во Скопје. Јавното обвинителство… Читај повеќе »

НЛБ Банка по големиот грабеж: Средствата на клиентите се безбедни

НЛБ Банка по големиот грабеж: Средствата на клиентите се безбедни

Управниот одбор на НЛБ Банка во врска со грабежот денеска информира дека средствата на нивните клиенти се безбедни и оти ги има преземено сите мерки за осигурување на своите редовни… Читај повеќе »

Вработен во НЛБ банка украл 2 милиони франци и 270 илјади евра и избегал

Вработен во НЛБ банка украл 2 милиони франци и 270 илјади евра и избегал

Б.С. (40), вработен во НЛБ банка, вчера од трезорот на банката во Скопје украл 2 милиони франци и 270 илјади евра и избегал. Случајот вчера околу 17 часот во полиција… Читај повеќе »

Богов: Одржавме ценовна стабилност, стабилен курс и здрав банкарски систем

Богов: Одржавме ценовна стабилност, стабилен курс и здрав банкарски систем

Во последните 20 години успеавме да одржиме ценовна стабилност, со инфлација во просек од 2 проценти, стабилен девизен курс и здрав банкарски систем кој преживеа многу стрес тестови во реално… Читај повеќе »

Создаден најголемиот кредитор во ОАЕ

Создаден најголемиот кредитор во ОАЕ

Првата банка на Персискиот Залив и Националната банка од Абу Даби завршија со спојување, со што е создаден најголем кредитор во Обединетите Арапски Емирати. Имотот се проценува на 180 милијарди… Читај повеќе »