List/Grid

Банки Subscribe to Банки

Во Јапонија законски е дозволено плаќање со криптовалути

Во Јапонија законски е дозволено плаќање со криптовалути

Во Јапонија од овој месец стапи во сила нов закон, со кој се легализираат дигиталните валути како законско платежно средство. Јапонската Комисија за сметководствени стандарди соопшти дека почнува да работи… Читај повеќе »

Боздаг: Приведувањето на челникот на Халкбанк е политички мотивирано

Боздаг: Приведувањето на челникот на Халкбанк е политички мотивирано

Приведувањето на турскиот банкар Мехмет Хакан Атила, заменик генерален менаџер на турската „Халкбанк“, заради повеќегодишно кршење на американските санкции против Иран, во целост е политички мотивирано, изјави денеска турскиот министер… Читај повеќе »

НБРМ овозможи прекугранични плаќања во евра

НБРМ овозможи прекугранични плаќања во евра

Деловните банки во Македонија што имаат дозвола за работење со платен промет со странство и сметки во евра во Македонскиот интербанкарски платен систем (МИПС) на Народната банка, ќе имаат можност… Читај повеќе »

Руска државна банка соопшти дека нејзиниот директор разговарал со зетот на Трамп

Руска државна банка соопшти дека нејзиниот директор разговарал со зетот на Трамп

Руската државна банка „Внешекономбанк“, што е подложена на санкции од САД поради анексијата на Русија во Украина, соопшти синоќа дека нејзиниот извршен директор во декември минатата година разговарал со Џаред… Читај повеќе »

Стапуваат во сила санкциите против филијали на руски банки во Украина

Стапуваат во сила санкциите против филијали на руски банки во Украина

Украинската централна банка соопшти дека санкциите против филијали на руски банки во Украина ќе стапат во сила од денеска. Тие ќе вклучуваат забрана за финансиски операции, кои се од корист… Читај повеќе »

Пјонгјанг можеби одговорен за кражба на 81 милион долари од Банката на Бангладеш

Пјонгјанг можеби одговорен за кражба на 81 милион долари од Банката на Бангладеш

Северна Кореја е одговорна за кражбата на 81 милион долари од сметка на Централната банка на Бангладеш, откриена во њујоршката филијала на американската Управа за федерални резерви, пишува весникот „Волстрит… Читај повеќе »

НБРМ од идниот месец со електронско банкарство

НБРМ од идниот месец со електронско банкарство

Електронско банкарство за извршување на платниот промет со странство за потребите на државата и државните органи, воведе Народната банка на Република Македонија (НБРМ). Услугата ќе биде достапна од идниот месец,… Читај повеќе »

Грците повлекле четири милијарди евра од банките за два и пол месеци

Грците повлекле четири милијарди евра од банките за два и пол месеци

Околу четири милијарди евра повлекле Грците од банките само за првите два и пол месеци од оваа година, објави весникот „Вима“. Банкарите се загрижени дека забавувањето на процесот на оценка… Читај повеќе »

Словенечки банки детектираа обид за перење пари од Русија

Словенечки банки детектираа обид за перење пари од Русија

Неколку словенечки банки регистрираа трансакции за кои се постојат сомнежи за поврзаност со обиди за перење „валкани” пари од Русија, пишува љубљанскиот весник „Дело”. Во Словенија во осум банки се… Читај повеќе »

Исланд ја укинува контролата на капиталот воведена по финансиската криза

Исланд ја укинува контролата на капиталот воведена по финансиската криза

Исланд од вторник ќе ги укине сите контроли на капиталните текови за граѓаните, деловниот сектор и пензиските фондови, кои беа воведени во 2008-та, откако тамошните банки банкротираа заради финансиската криза…. Читај повеќе »