List/Grid

Банки Subscribe to Банки

Мудис ќе плати 864 милиони поради својата улога во избувнувањето на светската финансиска криза

Мудис ќе плати 864 милиони поради својата улога во избувнувањето на светската финансиска криза

Меѓународната рејтинг агенција „Мудис” ќе плати близу 864 милиони долари, за да ги подмири поднесените против неа побарувања поради зголемување на рејтингот на хипотекарни хартии од вредност, кои придонесоа за… Читај повеќе »

Ќе се развива финансиската писменост кај учениците

Ќе се развива финансиската писменост кај учениците

Гувернерот на Народната банка на Република Македонија (НБРМ) Димитар Богов и директорот на Бирото за развој на образованието Весна Хорватовиќ денеска потпишаа Меморандум за соработка во делот на финансиската писменост… Читај повеќе »

НБРМ ја намалува реферетната каматата за 0,25 процентни поени

НБРМ ја намалува реферетната каматата за 0,25 процентни поени

Каматната стапка на благајничките записи ќе се намали за дополнителни 0,25 процентни поени и ќе изнесува 3,5 отсто, а понудата на благајнички записи ќе се зголеми од 23.000 милиони денари… Читај повеќе »

Монетарната политиката на ЕЦБ ги чини германските штедачи 36 милијарди евра годишно

Монетарната политиката на ЕЦБ ги чини германските штедачи 36 милијарди евра годишно

Германските економисти бараат од Европската централна банка (ЕЦБ) да ги зголеми каматите, откако во еврозоната беше забележан повисок раст на цените во декември од очекуваниот, јави дописникот на МИА од… Читај повеќе »

Индија пред финансиска апокалипса, шестата светска економија во голема готовинска криза

Индија пред финансиска апокалипса, шестата светска економија во голема готовинска криза

Земјата која го изведе најголемиот финансиски експеримент во историјата ја чека апокалипса. Вака светските меидуми ја опишуваат ситуацијата во Индија која веќе неколку месеци се соочува со таканарешената готовинска криза…. Читај повеќе »

НБРМ одбележа 70 години централнобанкарски активности

НБРМ одбележа 70 години централнобанкарски активности

Под мотото „Запознајте ја централната банка“ во текот на 2016 година Народната банка на Република Македонија преку низа активности го одбележа значајниот јубилеј – 70 години централнобанкарски активности во Република… Читај повеќе »

Три смртни случаи во земјата која остана без кеш

Три смртни случаи во земјата која остана без кеш

Протести и грабежи избувнаа во петокот во некои делови на Венецуела, поради недостиг на пари. Пратеник од опозицијата вели дека има три смртни случаи од насилство во јужниот рударски град… Читај повеќе »

Во третиот квартал позитивни движења на девизниот и депозитниот пазар

Во третиот квартал позитивни движења на девизниот и депозитниот пазар

Советот на Народната банка на Република Македонија денеска на седница констатира дека во третиот квартал има постепено стабилизирање на очекувањата на економските субјекти, што доведе до позитивни движења на девизниот… Читај повеќе »

THE BANKER: Најдобра банка во Македонија е Охридска

THE BANKER: Најдобра банка во Македонија е Охридска

Охридска банка Сосете Женерал ја завршува годината како добитник на интернационалната награда „Најдобра банка во Македонија“’ доделна од „The Banker“. Информацијата ја соопшти денеска менаџментот на Банката на средба со… Читај повеќе »

Банката на Англија ја задржа референтната каматна стапка од 0,25%

Банката на Англија ја задржа референтната каматна стапка од 0,25%

Британска централна банка денеска ја задржа референтната каматна стапка на рекордно ниското ниво од 0,25 отсто, и покрај скокот на инфлацијата што беше предизвикан од неизвесноста со Брегзит. Сите девет… Читај повеќе »