List/Grid

Берзи Subscribe to Берзи

Цената на нафтата падна под 45 долари за барел

Цената на нафтата падна под 45 долари за барел

Цените на нафтата денеска паднаа на нов тримесечен минимум, откако повторно зајакнаа стравувањата од глобална презаситенот на понудата во пресрет на извештајот за нивото на американските резерви. Цената на американската… Читај повеќе »

Турските пазари почнаа да се опоравуваат

Турските пазари почнаа да се опоравуваат

Вредноста на турската лира се зголеми денеска за над еден процент, во услови кога пазарите зазадрвуваат по неуспешниот обид за воен удар во Турција на 15 јули. На турските пазари… Читај повеќе »

Балкан Петролеум Холдинг ја предаде документацијата до КХВ

Балкан Петролеум Холдинг ја предаде документацијата до КХВ

Компанијата „Балкан Петролеум Холдинг Лимитед“ соопшти дека во понеделникот официјално до Комисијата за хартии од вредност го поднела барањето за издавање на дозвола за понуда за преземање на „Макпетрол“. Во… Читај повеќе »

КХВ одобри „Инвестброкер“ да врши три нови услуги

КХВ одобри „Инвестброкер“ да врши три нови услуги

Комисијата за хартии од вредност на Република Македонија на денешната седница даде согласност на брокерската куќа „Инвестброкер” ад Скопје да ја прошири дозволата за работење со хартии од вредност со… Читај повеќе »

Тоне фунтата, акциите во пад поради брегзит

Тоне фунтата, акциите во пад поради брегзит

Фунтата „потона“ денеска на 30-годишен минимум, а голем број акции на берзите се во пад по одлуката на Велика Британија да ја напушти европската унија. Тоа се случува бидејќи инвеститорите… Читај повеќе »

Невиден колапс на атинската берза

Невиден колапс на атинската берза

Атинската берза денеска регистрира двоцифрени загуби, како реакција на одлуката на Британците за Брегзит, јави грчкиот весникот „Имерисија”. Вкупниот индекс на пазарот на акции во Атина падна за сто поени… Читај повеќе »

Фунатата се стопи – падна на најниско ниво во последните 30 години

Фунатата се стопи – падна на најниско ниво во последните 30 години

По прелиминарните резултати од референдумот во Велика Британија на кој граѓаните одлучија да ја напуштат Европската унија (ЕУ), вредноста на фунтата драстично падна во однос на американскиот долари, но и… Читај повеќе »

Регистрирана 15-та емисија на обврзници за денационализација

Регистрирана 15-та емисија на обврзници за денационализација

Во Централниот депозитар за хартии од вредност АД Скопје денеска е регистрирана 15. емисија на обврзници за денационализација во вкупен износ од 12.000.000 евра. Обврзниците се запишани и во Депозитарот… Читај повеќе »

Падот на вредноста на доларот ја зголеми цената на нафтата

Падот на вредноста на доларот ја зголеми цената на нафтата

Цената на нафтата порасна на денешните берзански тргувања, како последица на падот на вредност на доларот. Вредноста на американскиот долар четврти ден по ред паѓа во однос на главните конкурентски… Читај повеќе »

Еврото и фунтата на најниско ниво во однос на јенот од 2013 година

Еврото и фунтата на најниско ниво во однос на јенот од 2013 година

Еврото и британската фунта денеска паднаа на најниско ниво споредено со јапонскиот јен од 2013 година, јавија медиумите во Токио. Според аналитичарите, причина за ваквиот пад на вредноста на двете… Читај повеќе »