List/Grid

Берзи Subscribe to Берзи

Дневен извештај од светските берзи за 21.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 21.11.2017

Берзанските индекси се зголемија во средата, како и цената на суровата нафта и на златото. Индексот на доларот забележа мешани резултати, додека вредноста на bitkoin дојде од историскиот максимум. Берзанските… Читај повеќе »

Светските берзи под притисок поради американските даночни реформи

Светските берзи под притисок поради американските даночни реформи

Најголемиот дел од светските берзи во петокот го затворија тргувањето во минус, главно поради претпазливото обраќање на претседателот  на ЕЦБ(Европската Централна Банка) за инфлацијата , како и сомневањата за брзината… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи за 20 ноември 2017 година.

Дневен извештај од светските берзи за 20 ноември 2017 година.

Американската берза забележа пад во петокот, додека златото и суровата нафта ослабеа за време на азиската трговија. Пазарот на акции во САД падна во петокот. Победникот беше Најк (+ 3,42%)… Читај повеќе »

Биткоинот со нов рекорд од 8.000 долари

Биткоинот со нов рекорд од 8.000 долари

Биткоин денес достигна рекордно ниво од нешто помалку од 8.000 долари, откако шпекулациите покажуваат дека надградбата на софтверот Segwit2x ќе продолжи како што е планирано. “Се очекува Битчонот Segwit2x да… Читај повеќе »

Колку пари се потребни за вложување на берза?

Колку пари се потребни за вложување на берза?

Одлуката да се инвестира на берзата е првиот чекор, додека пред да се инвестира, потребна е стратегија за да се балансира поврзаноста со ризикот и посакуваниот принос. Стратегијата ќе зависи… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи 17.11.2017

Дневен извештај од светските берзи 17.11.2017

Берзанските индекси се зголемија во четвртокот, а цените на суровата нафта и нафта се зголемија. На девизниот пазар, американскиот долар ослабе во однос на фунтата и зајакна во однос на… Читај повеќе »

Сорос со помал удел во „Епл“

Сорос со помал удел во „Епл“

Членовите на Комисијата за хартии од вредност соопштија дека инвестицискиот фонд на Џорџ Сорос го намали својот удел во „Епл“ и „Снеп“ во последниот квартал. Тој, исто така, продаде дел… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи за 15.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 15.11.2017

Берзанските индекси паднаа во вторникот, додека цените на златото и суровата нафта драстично паднаа.

Стручњаците од Wall Street ќе добијат 10% повеќе бонус

Стручњаците од Wall Street ќе добијат 10% повеќе бонус

Бонусите за финансиските експерти на Вол Стрит оваа година би можеле да се искачат за 10 отсто, се вели во извештајот на Johnson Associates, кој ги објавува Ројтерс. . Тоа… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи за 14.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 14.11.2017

Берзата во САД во понеделникот забележа раст, додека цените на суровата нафта и злато паднаа за време на вчерашниот трговски ден.