List/Grid

Берзи Subscribe to Берзи

Дневен извештај од светските берзи 13.11.2017

Дневен извештај од светските берзи 13.11.2017

Берзанските индекси паднаа во петокот, додека цените на златото забележаа раст, исто така и нафтата имаше рекорден минатата недела. Dax30 падна во петокот (-0,42%), затворајќи на 13127 поени. Добитник е… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи за 09.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 09.11.2017

Берзанските индекси се зголемија во средата, додека цените на суровата нафта и нафтата се зголемија. Индексот на доларот ослабе за време на азиската трговија, со што американската валута падна во… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи за 08.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 08.11.2017

Американскиот пазар на акции забележа мешани резултати. Цената на златото е ослабена за време на азиската трговија, додека цената на суровата нафта опадна. Индексот на доларот ослабе како резултат на… Читај повеќе »

Индекс на јужнокорејската берза на историско рекордно ниво

Индекс на јужнокорејската берза на историско рекордно ниво

Главната берза во Јужна Кореја забележа нов рекорд со зголемување на индексот при затворање на тргувањето над 2.500 поени. Главната берза во Јужна Кореја забележа нов рекорд со зголемување на… Читај повеќе »

„Goldman Saks” предвидува консолидација на цената на биткоинот на 8.000 долари

„Goldman Saks” предвидува консолидација на цената на биткоинот на 8.000 долари

Брзиот пораст на цената на кучињата ги остави инвеститорите во сомнеж околу тоа дали вредноста на bitkoin конечно ќе се стабилизира? Голдман Сакс верува дека цената на овој крипто-кабел ќе… Читај повеќе »

Дневен извештај од светските берзи 07.11.2017

Дневен извештај од светските берзи 07.11.2017

Берзанските индекси се зголемија во понеделникот, додека цените на златото и суровата нафта паднаа малку. Доларот индексот зајакна, па американската валута зајакна во однос на еврото, фунтата, јенот, франкот и… Читај повеќе »

Овие македонски компании остварија најголем пораст на акциите

Овие македонски компании остварија најголем пораст на акциите

На Македонската берза во текот на октомври најголем пораст оствариле акциите на Фершпед (+13 отсто), Попова кула (+7,14 отсто), Прилепска пиварница (+6,45 отсто), ЗК Пелагонија (5,44 отсто) и Жито Лукс(+4,90… Читај повеќе »

Дневен  извештај од светските берзи за 06.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 06.11.2017

Берзите индекси се зголемија во петокот, додека цената на суровата нафта се зголеми за време на азиската трговија, а цените на златото паднаа. Доларот зајакна во однос на швајцарскиот франк,… Читај повеќе »

Денар:7.400 долари е новата граница која ја мина биткоинот

Денар:7.400 долари е новата граница која ја мина биткоинот

Криптовалутата биткоин оствари нов рекорд откако во денешното тргување ја мина границата од 7.400 долари или 7.412,45 долари Во текот на вчерачниот ден биткоинот утрото прво упсеа да ја „скрши“… Читај повеќе »

Дневен  извештај од светските берзи за 02.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 02.11.2017

Берзанските индекси скокнаа вчера, додека цената на суровата нафта и на златото стагнираше,  индексот на доларот ослабе односно  американскиот долар ослабна во однос на еврото, фунтата, франкот, јенот и австралискиот… Читај повеќе »