List/Grid

Економија Subscribe to Економија

Цената на еден барел нафта падна на 62 долари

Цената на еден барел нафта падна на 62 долари

Цената на нафтата достигна вредност од 62 долари за барел, поради загриженоста за зголемувањето на производството во САД. На пазарот во Лондон, цените на барел паднаа за 26 центи на… Читај повеќе »

Работниците на „Веибо Груп“ оставени на цедило од страна на надлежните. Најавуваат дека ќе блокираат улици додека не се најде решение за нивниот проблем

Работниците на „Веибо Груп“ оставени на цедило од страна на надлежните. Најавуваат дека ќе блокираат улици додека не се најде решение за нивниот проблем

Од страна на Иницијативниот одбор на „Веибо груп“ најавија дека секој ден ќе блокираат патот на истата локација, на клучката кај влезот во Крива Паланка и, како што велат, блокадите… Читај повеќе »

Блокиран патот Прилеп – Градско. Вработените од „Еуро Композит“ протестираат

Блокиран патот Прилеп – Градско. Вработените од „Еуро Композит“ протестираат

  Сообраќајот на патот Прилеп-Градско од 11 часот е целосно блокиран, информира АМСМ. „На регионалниот пат Прилеп-Градско кај м.есноста Запошки мост на излез од Прилеп, поради јавен собир од страна… Читај повеќе »

Утре ново задолжување од 36 милиони евра на Министерството за финансии. Долгот постојано расте

Утре ново задолжување од 36 милиони евра на Министерството за финансии. Долгот постојано расте

Министерството за финансии планира утре да се задолжи за нови 36 милиони евра преку нови аукции. Министерството од банките ќе побарува заем преку 12 месечни записи, 3 годишни, 5 годишни… Читај повеќе »

Намалени издадени одобренија за градење за 22,8 %  во декември според Државниот завод за статистика

Намалени издадени одобренија за градење за 22,8 % во декември според Државниот завод за статистика

Според податоците на Државниот завод за статистика, во декември 2017 се издадени 257 одобренија за градење, што е за 22.8% помалку во однос на истиот месец од претходната година. Според издадените… Читај повеќе »

Изгледите да земјите од Западен Балкан влезат во Европската Унија остануваат далечни отценува „Financial Times“

Изгледите да земјите од Западен Балкан влезат во Европската Унија остануваат далечни отценува „Financial Times“

Фајненшл тајмс” проценува дека по презентацијата на Стратегијата за ЕУ ​​за Западен Балкан, изгледите за овие земји да се приклучат кон Унијата остануваат далечни. Сепак наведено е дека Европа не… Читај повеќе »

Паника на Волстрит – Клучните индекси значајно тонат

Паника на Волстрит – Клучните индекси значајно тонат

По краткото закрепнување, клучните индекси на американскиот Волстрит повторно тонат. Индексот Дау Џонс индустри изгубил 1.032 поени или 4,2 отсто, паднал на 23.860 поени, што е околу 10 проценти пониско… Читај повеќе »

Малите и средни претпријатија немаат корист од владината програма за субвенционирање. Велат дека само големите фирми ги добиваат средствата

Малите и средни претпријатија немаат корист од владината програма за субвенционирање. Велат дека само големите фирми ги добиваат средствата

Малите и средни компании се жалат дека владата ги помага само големите компании додека за нив пари нема . Голем дел од средствата се сливаат во веќе добро стоечките компании… Читај повеќе »

Владата на 13-ти овој месец планира да се задолжи за нови 36 милиони евра

Владата на 13-ти овој месец планира да се задолжи за нови 36 милиони евра

Задолжувањата не застануваат, на овој месец на 13 е закажана аукција на државни хартии од вредност. Имено, владата планира да ја задолжи Македонија за 2.220.000.000 денари или 36 милиони евра…. Читај повеќе »

Шкотска има проблеми поради „Брегзит“

Шкотска има проблеми поради „Брегзит“

Да потсетиме, Шкотска гласаше за останување  во ЕУ на референдумот во 2016 година. Ограничувањето на миграцијата по напуштањето на Велика Британија од Европската унија ќе биде “катастрофално” за шкотската економија,… Читај повеќе »