List/Grid

Економија Subscribe to Економија

Владата потфрли со проекциите за економски раст според “Кредитната агенција Фич„

Владата потфрли со проекциите за економски раст според “Кредитната агенција Фич„

Агенцијата забележува  дека растот на економијата значително забавил од 2.9 раст во 2016 година на само 0,5 раст во 2017. Фич нотира дека остварениот раст е далеку под проекцијата на… Читај повеќе »

Незадоволството на вработените во фабриката „ВЕИБО“ ескалира. Штрајкот излегол од контрола, директорката затворена од страна на вработените

Незадоволството на вработените во фабриката „ВЕИБО“ ескалира. Штрајкот излегол од контрола, директорката затворена од страна на вработените

Вистинска заложничка драма се случува вечерва во фабриката на „Веибо“ во Крива Паланка, информираат од  Република. Извор  вели дека директорката на „Веибо груп“ Кристина Јакимова заедно со менаџментот во кој… Читај повеќе »

Биткоинот исчезнува?

Биткоинот исчезнува?

Дигиталната валута биткоин  доживеа нов удар откако некои банки го забраниле купувањето на оваа криптовалута со кредитни картички. Ова доведе до нов пад од 6.000 долари по единица.Последната воздржаност дојде… Читај повеќе »

Земјоделците оставени на цедило. Револтираните оризопроизводители најавуваат блокади

Земјоделците оставени на цедило. Револтираните оризопроизводители најавуваат блокади

Оризопроизводителите разочарани, велат дека владата не ги исполнила своите ветувања. Пред изборите владата на СДСМ ветуваше брда и долини ,зелена нафта сигурен откуп и значајно повисоки цени на земјоделските производи … Читај повеќе »

Европска Централна Банка- Биткоинот претставува голем ризик

Европска Централна Банка- Биткоинот претставува голем ризик

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги предупреди дека биткоинот  и другите криптовалути  се “ризични средства”  на која сите, особено банките, треба да  пристапат  со голема претпазливост. “Виртуелна валути… Читај повеќе »

Нови цени на горивата

Нови цени на горивата

Цените на дизел горивата од ноќеска на полноќ поевтинуваат за еден денар, а бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95 поскапува за половина денар по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Новата малопродажна… Читај повеќе »

УЈП: Рокот за поднесување на годишни даночни пријави е до 15-ти март

УЈП: Рокот за поднесување на годишни даночни пријави е до 15-ти март

Од Управата за јавни приходи (УЈП) апелираат до граѓаните задолжително да поднесат годишна даночна пријава, најдоцна до 15-ти март годинава. Оттаму потсетуваат дека даночна пријава треба да поднесат лица кои… Читај повеќе »

Јавниот долг зголемен  за 0,7 %, од капиталните инвестиции ни трага ни глас. На што се трошат парите кои треба да ги враќаат идните генерации

Јавниот долг зголемен за 0,7 %, од капиталните инвестиции ни трага ни глас. На што се трошат парите кои треба да ги враќаат идните генерации

Јавниот долг зголемен за 0,7 % додека државниот долг за 0,8%. Поради се почестите и енормни задолжувања кои ги прави владата предводена од СДСМ, за само 7 месеци значително е зголемен… Читај повеќе »

„ВЕИБО“ СИ ЗАМИНУВА ОД КРИВА ПАЛАНКА: Си замина првиот инвеститор, вработените на улица.

„ВЕИБО“ СИ ЗАМИНУВА ОД КРИВА ПАЛАНКА: Си замина првиот инвеститор, вработените на улица.

За само 8 месеци од доаѓањето на СДСМ на власт се затвора уште една фабрика во Крива Паланка. Поради катастрофалните економски политики на власта предводена од Зоран Заев на улица… Читај повеќе »

Стив Вознјак разочаран од Тесла и Маск

Стив Вознјак разочаран од Тесла и Маск

Стив Возњак е еден од жестоките поддржувачи на Елон Маск и неговата компанија Тесла. Или тоа беше барем додека Маск почна да ги крши роковите. Имено, Возњак го критикува Маск,… Читај повеќе »