List/Grid

Економија Subscribe to Економија

Кина има повеќе интернет корисници од колку Европа што има населени граѓани

Кина има повеќе интернет корисници од колку Европа што има населени граѓани

Бројот на интернет корисници во Кина, кој е највисок во светот, се зголеми за 5,6 отсто во 2017 година, со 772 милиони луѓе во декември, повеќе од бројот на луѓе… Читај повеќе »

Кое е идното место на Европа на светската економска сцена

Кое е идното место на Европа на светската економска сцена

Додека продолжување на позитивните трендови е реална можност, никој не може да го негира релативно опаѓање на власт на европскиот континент во споредба со Азија , особено со Кина, која… Читај повеќе »

Биткоинот е на пат да го оствари својот најлош месец од декември 2013-та

Биткоинот е на пат да го оствари својот најлош месец од декември 2013-та

Јануари станува месец кој инвеститорите во дигиталните валути би сакале што поскоро да го заборават. Поевтинувањето кај криптовалутите продолжува, а биткоинот оди кон својот најголем месечен пад од декември 2013-та… Читај повеќе »

Со новите законски измени на рудниците им се заканува затворање предупредува СЕИР

Со новите законски измени на рудниците им се заканува затворање предупредува СЕИР

„Синдикатот на индустрија, енергетика и рударство на Македонија – СИЕР со големо внимание ја следи дебатата во јавноста во врска со предлогот за измена на Законот за минерални суровини. Имено,… Читај повеќе »

Индустриското производство падна и во декември за 2,6%. Економските индикатори поразителни за 2017

Индустриското производство падна и во декември за 2,6%. Економските индикатори поразителни за 2017

  Според податоците на Државниот завод за статистика, индексот на индустриското производство во декември 2017 година, во однос на декември 2016 година, изнесува 97.4. Гледано по сектори, индустриското производство во… Читај повеќе »

Волстрит забележа остар пад втор ден по ред

Волстрит забележа остар пад втор ден по ред

На Вол Стрит во вторникот цените на акциите остро падна, втор ден по ред, како резултат на притисокот на здравствениот сектор и зголемувањето на приносите на американски обврзници што е… Читај повеќе »

Цената на златото може да достигне и до 10.000 долари

Цената на златото може да достигне и до 10.000 долари

Цената на златото може да достигне неверојатни 10.000 долари, велат експертите. Слабиот американски долар, можната војна меѓу САД и Северна Кореја, трговската војна за Кина или повлекувањето на Доналд Трамп… Читај повеќе »

Политичка дискриминација (?!): Субвенции нема само за лозарите од Кавадарци

Политичка дискриминација (?!): Субвенции нема само за лозарите од Кавадарци

Доцнат субвенциите за лозарите од Кавадарци. Иако се исплатени субвенциите на лозарите од цела Македонија, вклучително и на околните Росоман, Неготино и Демир Капија, Кавадарчани сѐ уште ги чекаат парите… Читај повеќе »

Владата без економска стратегија .Во Србија влегле 30 пати повеќе инвестиции од колку во Македонија

Владата без економска стратегија .Во Србија влегле 30 пати повеќе инвестиции од колку во Македонија

Министерот за економија, Горан Кнежевиќ рече дека на подобра бизнис клима во Србија доведе до фактот дека странските директни инвестиции во 2017 година достигна 2,6 милијарди евра. Кнежевиќ оцени дека… Читај повеќе »

ОБИ 2017: Македонија на дното по буџетска транспарентност – никој не знае како се трошат народните пари

ОБИ 2017: Македонија на дното по буџетска транспарентност – никој не знае како се трошат народните пари

Во Македонија никој не може да види како се трошат буџетските пари. Земјава е рангирана меѓу земјите со најлоша буџетска транспарентност во светот, соопшти денеска Центарот за економски анализи (ЦЕА), повикувајќи… Читај повеќе »