List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Со реализација на летот од Малта на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ТАВ Македонија денеска го одбележа воведувањето на трите нови дестинации – Малта, Рим и Ваксјо, како и одлуката на… Читај повеќе »

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Инспектори од Државниот инспекторат за труд, кои од вчера на терен го истражуваат пријавениот случај за измамени студенти од Агенцијата за посредување при вработување во земјата и во странство со… Читај повеќе »

Почнува изградбата на фабриката на ВИК во ТИРЗ Прилеп

Почнува изградбата на фабриката на ВИК во ТИРЗ Прилеп

Во технолошко-индустриската развојна зона во Прилеп денеска ќе почне да се гради фабрика за производство на електрични апарати за домаќинство „ВИК Македонија“. Инвестицијата е на германската групација ВИК којашто во… Читај повеќе »

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска документација како комерцијална така и техничка ќе ја стави на увид на јавноста, информираше на денешната прес-конференција директорот на ЕЛЕМ Христијан Мицковски…. Читај повеќе »

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Блискиот Исток ја избраа Македонија како можна земја за реализација на инвестиции во енергетиката, минералните суровини, туризмот, малите и средни претпријатија. Тие ќе престојуваат два дена во земјава… Читај повеќе »

Катар Ервејс повторно избрана за најдобра авиокомпанија во светот

Катар Ервејс повторно избрана за најдобра авиокомпанија во светот

„Qatar Airways“ повторно беше прогласена за најдобра компанија во светот, станува јасно од годишното истражување на „Skytrax“ за 2017-та година. Авиопревозникот е наградуван веќе четврта година, откако претходно беше на… Читај повеќе »

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје – Атина

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје – Атина

Воведување директна авиолинија Скопје – Атина за интензивирање на деловните односи меѓу Македонија и Грција, бараат стопанствениците од двете земји. Тие се залагаат и за заеднички настап на трети пазари,… Читај повеќе »

Сбербанка почна со запленување акции на Меркатор

Сбербанка почна со запленување акции на Меркатор

Руската Сбербанка почна да запленува 18,53 отсто од акциите на Меркатор кои се моментно во сопствеништво на Агрокор Б.В. холандска компанија на Агрокор, објавија словенечки медиуми. Сбербанка, еден од најголемите… Читај повеќе »

Индепендент: Н&M и Зара загадуваат реки и уништуваат човеково здравје

Индепендент: Н&M и Зара загадуваат реки и уништуваат човеково здравје

Модните марки како што се Н&М, Зара и слични купуваат суровини од фабрики што уништуваат околина и човеково здравје во Индонезија, Кина и Индија. Отровни материјали настаните со производство на… Читај повеќе »

Десет превозници од Македонија добитници на наградата ТОП менаџер на ИРУ

Десет превозници од Македонија добитници на наградата ТОП менаџер на ИРУ

Десет транспортни менаџери од Република Македонија, превозници на патници и на стоки, се добитници на наградата ТОП менаџер за 2017 година што традиционално ја доделува најголемата транспортна асоцијација во светот,… Читај повеќе »