List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Денар:МАКПЕТРОЛ АД Скопје оствари добивка од 201.8 милиони денари за периодот јануари-септември 2017

Денар:МАКПЕТРОЛ АД Скопје оствари добивка од 201.8 милиони денари за периодот јануари-септември 2017

На крајот на третиот квартал од 2017 година, МАКПЕТРОЛ АД Скопје прикажа добивка пред оданочување во висина од 215,6 милиони денари, односно добивка по оданочување во висина од 201,8 милиони… Читај повеќе »

Банките одлучни за стечајот на Фени, штрајкот не ги предомисли

Банките одлучни за стечајот на Фени, штрајкот не ги предомисли

Штрајот кој беше одржан пред банките Комерцијална, Стопанска и Силк Роуд во Кавадарци немаше никаков ефект врз банките.Вработените побараа повлекување на постапката за стечај на Фени но од страна на… Читај повеќе »

„Apple“ има тајна структура за избегнување на плаќање  на милијарди долари во даноци

„Apple“ има тајна структура за избегнување на плаќање на милијарди долари во даноци

Најпрофитабилната компанија во светот, Епл, има тајна структура која им помага да избегнат плаќање милијарди долари во даноци, според “Рајот Папирус”, се наведува во извештајот на Би-Би-Си. Документите откриваат како… Читај повеќе »

Ублажен пад на акциите на компаниите на  „Агрокор“

Ублажен пад на акциите на компаниите на „Агрокор“

На Загребската берза во понеделникот имаше негативна корекција, а цените на повеќето акции на компаниите на Агрокор се зголемија. Акциите на Леда беа најликвидни, со промет од 8,6 милиони куни. Цената… Читај повеќе »

Вработените од ФЕНИ денес ќе протестираат пред банките

Вработените од ФЕНИ денес ќе протестираат пред банките

Работниците во ФЕНИ се крајно револтирани од состојбата на комбинатот, а после вчерашниот протест, денес ќе протестираат пред филијалите на банките кои го покренаа овој стечај. „Апелираме до премиерот Заев и… Читај повеќе »

ОХИС не се продаде при првата посериозна понуда досега. Кој го кочи рестартирањето на хемискиот гигант?

ОХИС не се продаде при првата посериозна понуда досега. Кој го кочи рестартирањето на хемискиот гигант?

Продолжува сагата околу продажбата на „ОХИС“. Институциите неодлучни. Некогашниот хемиски гигант  не се продаде, ниту пак се договори  компанија што ќе изврши транспорт на екстремно опасниот отпад кој ги труе… Читај повеќе »

„Амазон“ купи 3 домени поврзани со криптовалути и покрена шпекулации

„Амазон“ купи 3 домени поврзани со криптовалути и покрена шпекулации

На 31 октомври, Амазон регистрирал три домени за крипто-валути, поттикнувајќи шпекулации дека Амазон наскоро ќе почне да прима плаќања во дигитални валути. Ова не е прв пат што се шират… Читај повеќе »

Компанијата „Алибаба“ оствари раст од 132%

Компанијата „Алибаба“ оствари раст од 132%

Нето добивката на  онлајн продавница од  Кина “Alibaba” достигна импресивни   132 проценти во претходниот квартал. Затоа компанијата ја зголеми проекцијата на раст на приходите за цела година. Нето добивка “Alibaba”… Читај повеќе »

“Газпром„  изгради 1.120 км гасовод “Моќ на Сибир„

“Газпром„ изгради 1.120 км гасовод “Моќ на Сибир„

Руската компанија за гас “Газпром” веќе изградила 1.120 километри гасовод “Моќ на Сибир”, рече Алексей Милер, генерален директор на компанијата.

Продолжуваат политичките пресметки за преземање на Фени: По поставувањето на стечаен управник близок до Заев, најавени се и кривични пријави

Продолжуваат политичките пресметки за преземање на Фени: По поставувањето на стечаен управник близок до Заев, најавени се и кривични пријави

Нема крај на сагата и контроверзиите поврзани околу металуршкиот гигант „Фени индустри“ од Кавадарци. Сите ветувања на Владата за решавање на горливиот проблем на Фени, се испоставија само како популистички… Читај повеќе »