List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Продолжуваат политичките пресметки за преземање на Фени: По поставувањето на стечаен управник близок до Заев, најавени се и кривични пријави

Продолжуваат политичките пресметки за преземање на Фени: По поставувањето на стечаен управник близок до Заев, најавени се и кривични пријави

Нема крај на сагата и контроверзиите поврзани околу металуршкиот гигант „Фени индустри“ од Кавадарци. Сите ветувања на Владата за решавање на горливиот проблем на Фени, се испоставија само како популистички… Читај повеќе »

Нафтената компанија „ВР“ двојно го зголеми својот профит

Нафтената компанија „ВР“ двојно го зголеми својот профит

Нафтената компанија „ВР“  најави дека ќе купува акции откако двојно им  се зголеми добивката. Велат од компанијата дека ова е јасен сигнал за довербата на нафтената компанија. Според објавите на… Читај повеќе »

„Макфакс“: Пропадна договорот со Бугарите, „Фени“ со 850 вработени повторно пред стечај

„Макфакс“: Пропадна договорот со Бугарите, „Фени“ со 850 вработени повторно пред стечај

Бугарската компанија „Енекод“, која требаше да го купи кавадаречкиот комбинат „Фени“, не ги уплатила потребните средства за да ја потврди купопродажбата. Вработените велат дека стечајот за „Фени“ стаува се поизвесен… Читај повеќе »

Кршење на изборниот законик со рестартирање на Југохром пред избори

Кршење на изборниот законик со рестартирање на Југохром пред избори

Владата најави дека фабриката „Југохром“ од Јегуновце ќе почне со работа кон крајот на мај или на почетокот на јуни наредната година а планирано е да се постави и филтер… Читај повеќе »

Повторно огромно разочарување  и Џонсон Контролс заминува!

Повторно огромно разочарување  и Џонсон Контролс заминува!

Во Република Македонија станува тренд  странските инвестиции да ја напуштаат  државата. Американската компанија Џонсон Контролс  по скоро децениското работење, најверојатно се спрема да ги напушти границите на Македонија. Некогашен Џонсон… Читај повеќе »

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Малта, Рим и Ваксјо, нови дестинации на Виз ер од скопскиот аеродром

Со реализација на летот од Малта на скопскиот аеродром „Александар Велики“, ТАВ Македонија денеска го одбележа воведувањето на трите нови дестинации – Малта, Рим и Ваксјо, како и одлуката на… Читај повеќе »

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Утврдени прекршоци во Агенцијата што измами студенти за посредување при вработување

Инспектори од Државниот инспекторат за труд, кои од вчера на терен го истражуваат пријавениот случај за измамени студенти од Агенцијата за посредување при вработување во земјата и во странство со… Читај повеќе »

Почнува изградбата на фабриката на ВИК во ТИРЗ Прилеп

Почнува изградбата на фабриката на ВИК во ТИРЗ Прилеп

Во технолошко-индустриската развојна зона во Прилеп денеска ќе почне да се гради фабрика за производство на електрични апарати за домаќинство „ВИК Македонија“. Инвестицијата е на германската групација ВИК којашто во… Читај повеќе »

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Мицкоски: Целокупната тендерска документација ќе биде ставена на увид на јавноста

Раководството на АД „Електрани на Македонија“ целокупната тендерска документација како комерцијална така и техничка ќе ја стави на увид на јавноста, информираше на денешната прес-конференција директорот на ЕЛЕМ Христијан Мицковски…. Читај повеќе »

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Либан заинтересирани за инвестирање во Македонија

Бизнисмени од Блискиот Исток ја избраа Македонија како можна земја за реализација на инвестиции во енергетиката, минералните суровини, туризмот, малите и средни претпријатија. Тие ќе престојуваат два дена во земјава… Читај повеќе »