List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Катар Ервејс повторно избрана за најдобра авиокомпанија во светот

Катар Ервејс повторно избрана за најдобра авиокомпанија во светот

„Qatar Airways“ повторно беше прогласена за најдобра компанија во светот, станува јасно од годишното истражување на „Skytrax“ за 2017-та година. Авиопревозникот е наградуван веќе четврта година, откако претходно беше на… Читај повеќе »

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје – Атина

Бизнисмените од Македонија и Грција бараат авиолинија Скопје – Атина

Воведување директна авиолинија Скопје – Атина за интензивирање на деловните односи меѓу Македонија и Грција, бараат стопанствениците од двете земји. Тие се залагаат и за заеднички настап на трети пазари,… Читај повеќе »

Сбербанка почна со запленување акции на Меркатор

Сбербанка почна со запленување акции на Меркатор

Руската Сбербанка почна да запленува 18,53 отсто од акциите на Меркатор кои се моментно во сопствеништво на Агрокор Б.В. холандска компанија на Агрокор, објавија словенечки медиуми. Сбербанка, еден од најголемите… Читај повеќе »

Индепендент: Н&M и Зара загадуваат реки и уништуваат човеково здравје

Индепендент: Н&M и Зара загадуваат реки и уништуваат човеково здравје

Модните марки како што се Н&М, Зара и слични купуваат суровини од фабрики што уништуваат околина и човеково здравје во Индонезија, Кина и Индија. Отровни материјали настаните со производство на… Читај повеќе »

Десет превозници од Македонија добитници на наградата ТОП менаџер на ИРУ

Десет превозници од Македонија добитници на наградата ТОП менаџер на ИРУ

Десет транспортни менаџери од Република Македонија, превозници на патници и на стоки, се добитници на наградата ТОП менаџер за 2017 година што традиционално ја доделува најголемата транспортна асоцијација во светот,… Читај повеќе »

Отворена фабриката на американски „Адиент“ инвестиција од 20 илјади долари и над 1.300 вработувања

Отворена фабриката на американски „Адиент“ инвестиција од 20 илјади долари и над 1.300 вработувања

Во ТИРЗ Струмица денеска беше официјално пуштена во употреба фабриката за производство на навлаки за автомобилски седишта „Адиент“. Инвестицијата е 20 милиони американски долари и ќе вработи над 1.300 лица…. Читај повеќе »

ЕЛЕМ ќе објави тендери за набавка на рударска опрема и за топлификација на Битола

ЕЛЕМ ќе објави тендери за набавка на рударска опрема и за топлификација на Битола

АД ЕЛЕМ ќе ги објави јавните повици за набавка на рударска опрема за РЕК „Битола и за изградба на систем за топлификација на Битола, Новаци, Логоварди и Могила во вредност… Читај повеќе »

Империјал тобако ТКС со инвестиција од 1,9 милиони евра ќе го зголеми извозот

Империјал тобако ТКС со инвестиција од 1,9 милиони евра ќе го зголеми извозот

Со инвестиција од 1,9 милиони евра Империал тобако Тутунски комбинат Скопје ја зголемува конкурентноста на компанијата, производството и извозот. Според менаџментот, новата линија во фабриката во Скопје за таканаречени миди… Читај повеќе »

Протест на вработените во „Еурокомпозит“

Протест на вработените во „Еурокомпозит“

Пред наменската фабрика „Еурокомпозит’ во Прилеп штрајкуваа вработените кои бараат исплата на заостанатите плати и придонеси и да се реши нивниот статус зашто се единствениот загубар во државна сопственост. Според… Читај повеќе »

Агрокор обезбеди заем од 480 милиони евра

Агрокор обезбеди заем од 480 милиони евра

Хрватската прехранбена компанија Агрокор, која има големи долгови, си обезбеди заем од 480 милиони евра, изјави владиниот експерт Анте Рамљак. Тој појаснува дека средствата се обезбедени од субјекти кои поседуваат… Читај повеќе »