List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Меѓународна конференција „Жени во енергетика“

Меѓународна конференција „Жени во енергетика“

Подигнување на свеста за важноста од родовиот баланс во енергетскиот сектор и идентификување на соодветни стратегии и програми што ќе помогнат за споделување знаења и искуства со лидерите, вработените и… Читај повеќе »

Компанијата Waymo најавува самовозечки камион

Компанијата Waymo најавува самовозечки камион

Американската компанија Waymo најави дека осмогодишното искуство со технологија за автономни автомобили ќе ја искористи за вградување во камион. Ова ќе биде голем чекр напред во однс на самоуправувачки патнички… Читај повеќе »

Триглав ќе исплати дивиденда од 56,8 милиони евра, односно 2,50 евра бруто по акција

Триглав ќе исплати дивиденда од 56,8 милиони евра, односно 2,50 евра бруто по акција

На 42-то собрание на акционери на Заваровалница Триглав, акционерите го поддржаа предлогот на управата и Надзорниот одбор, за дивиденда да се намени дел од акумулираната добивка, во висина од 56,8… Читај повеќе »

ЕВН Македонија поддржувач на електротехничките насоки во образованието

ЕВН Македонија поддржувач на електротехничките насоки во образованието

ЕВН Македонија шести пат по ред, контуинирано го поддржува настанот „Денови на електротехниката“ што се одржува во просториите на СЕТУ „Михајло Пупин“. На натпреварот имаат право на учество ученици од… Читај повеќе »

Загреб преговара со руски и хрватски банки за спас на Агрокор

Загреб преговара со руски и хрватски банки за спас на Агрокор

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека неговата Влада води преговори со локални и руски банки за изнапѓање решение за финансиските потешкотии со кои се соочува хрватскиот прехранбен концерн „Агрокор“, додавајќи… Читај повеќе »

Капацитетот затворен во време на транзицијата вчера профункционира повторно: Нови инвестиции, нови вработувања

Капацитетот затворен во време на транзицијата вчера профункционира повторно: Нови инвестиции, нови вработувања

Во кругот на поранешната фабрика „Нонча Камишева“ во Велес вчера официјално беше пуштена во употреба фабриката за производство на технички и индустриски текстил Лутекс инвестиција на германската компанија СТС Тесктајлс… Читај повеќе »

„Алиталија“ денеска откажа 200 летови заради штрајк на персоналот

„Алиталија“ денеска откажа 200 летови заради штрајк на персоналот

Италијанската авиокомпанија „Алиталија“ (Alitalia), што се наоѓа на работ на банкрот, соопшти дека откажала 200 денешни летови на внатрешните и меѓународните линии заради штрајк на дел од персоналот, пренесоа француските… Читај повеќе »

Започнува со работа германската фабрика Лутекс во Велес

Започнува со работа германската фабрика Лутекс во Велес

Фабриката за производство на технички и индустриски текстил Лутекс, инвестиција на германската компанија СТС Текстајлс, денеска во кругот на поранешната фабрика „Нонча Камишева“ во Велес, ќе биде пуштена во употреба…. Читај повеќе »

Груевски: Се рестартира уште еден капацитет упропастен во периодот на болната транзиција- Нови 1.000 вработувања во германската компанија која денес почнува со работа

Груевски: Се рестартира уште еден капацитет упропастен во периодот на болната транзиција- Нови 1.000 вработувања во германската компанија која денес почнува со работа

Денес и официјално почнува со работа германската компанија „СТС Текстајлс“, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на својот Фејсбук профил. Во продолжение следува интегрален текст од статусот на Груевски. -Нови… Читај повеќе »

Реакција на Пивара Скопје АД за одлуката на КЗК

Реакција на Пивара Скопје АД за одлуката на КЗК

Пивара Скопје АД во соопштение до медиумите наведува дека категорично се противи на одлуката на Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) со која им изрече глоба од 5,8 милиони евра,… Читај повеќе »