List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Глоби од 5,8 милиони евра за Скопска и 2,7 милиони евра за Прилепска пиварница

Глоби од 5,8 милиони евра за Скопска и 2,7 милиони евра за Прилепска пиварница

Комисијата за заштита на конкуренцијата (КЗК) им изрече глоба од 5,8 милиони евра на Скопска и од 2,7 милиони евра на Прилепска пиварница зашто ги ограничувале дистрибутерите во одредувањето на… Читај повеќе »

Груевски: „Чагатај Кабло“ ќе вработи 200 луѓе

Груевски: „Чагатај Кабло“ ќе вработи 200 луѓе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски денеска го најави отпочнувањето на градење на новата инвестиција во месец јули во Македонија, станува збор за турската компанија Чагатај Кабло за производство на кабли и… Читај повеќе »

Европската Комисија го казни Фејсбук заради преземањето на WhatsApp со 110 милиони евра

Европската Комисија го казни Фејсбук заради преземањето на WhatsApp со 110 милиони евра

Европската унија го казни Фејсбук со 110 милиони евра поради неправилности при преземањето на сервисот WhatsApp во 2014 година. Во соопштението на Европската комисија се нагласува дека најголемата социјална мрежа… Читај повеќе »

Ден на Мајкрософт „Технологијата во облак го помага општеството“

Ден на Мајкрософт „Технологијата во облак го помага општеството“

„Технологијата во облак го помага општеството” е насловен денот на Мајкрософт посветен на НВО секторот, што ќе се одржи денеска на Скопски саем, во организација на Фондацијата Метаморфозис со поддршка… Читај повеќе »

Петров: Агрокор повеќе не може да постои во сегашната форма

Петров: Агрокор повеќе не може да постои во сегашната форма

Компанијата „Агрокор“ повеќе не може да постои во нејзината сегашна форма, изјави денеска Божо Петров, лидерот на хрватската партија Мост, која е членка на владината коалиција. – Веруваме дека „Агрокор“… Читај повеќе »

Бучим потпиша договор за археолошките истражувања на „Врчва“

Бучим потпиша договор за археолошките истражувања на „Врчва“

Директорот на Заводот за заштита на споменици (ЗЗС) и Музеј на град Штип, Зоран Читкушев и заменик директорот на рудникот „Бучим“-Радовиш, Николајчо Николов денеска потпишаа договор за археолошко-конзерваторски истражувања на… Читај повеќе »

Долгот на „Агрокор“ достигна 5,4 милијарди евра

Долгот на „Агрокор“ достигна 5,4 милијарди евра

Компанијата „Агрокор“ денеска соопшти дека до 31 март нејзините долгови достигнале 40,4 милијарди куни, односно околу 5,4 милијарди евра. Во оваа сумата не е пресметан билансот на „Меркатор“ и фирмите… Читај повеќе »

Нов оглас за странски експерти во домашните фирми следната недела

Нов оглас за странски експерти во домашните фирми следната недела

Нов оглас за ангажирање странски експерт во домашни фирми ќе излезе следната недела. Компаниите ќе може да побараат стручен консултант кој ќе им помогне да го унапредат работењето во специфична… Читај повеќе »

Се отвора изложбен центар во ХЕЦ „Матка“

Се отвора изложбен центар во ХЕЦ „Матка“

ЕВН Македонија денеска официјалното ќе го отвори Изложбениот центар „Матка“. Центарот се наоѓа на локацијата на една од најстарите хидроцентрали во нашата земја – Хидроцентралата Матка. На настанот е најавено… Читај повеќе »

Награда за „Александрија розе“ на Тиквеш во Франција

Награда за „Александрија розе“ на Тиквеш во Франција

Виното „Александрија розе“ на Тиквеш од бербата 2016 година освои сребрен медал на натпреварот Ле Мондиал ду Росé“, што се одржува во Кан, Франција. Од Винарската визба „Тиквеш“ наведуваат дека… Читај повеќе »