List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Wizz Air оствари рекорден број на патници

Wizz Air оствари рекорден број на патници

  Wizz Air, најголемата евтина авиокомпанија во Централна и Источна Европа и една од најнапредните европски авиокомпании, објави дека во 2017 година има рекорден број патници, значително го зголеми бројот… Читај повеќе »

„Lufthanza“  во 2017 го симна од тронот „Ryanair“

„Lufthanza“ во 2017 го симна од тронот „Ryanair“

Германската авиокомпанија соопшти дека минатата година превезувала вкупно 130 милиони патници, додека Ryanair превезувал 129 милиони луѓе и ја загуби круната до најголемиот авиопревозник. Германската авиокомпанија “Луфтханза” , повторно ја… Читај повеќе »

Курир: Поскапува живеачката – трошоците на живот за една година пораснале за 1,4%

Курир: Поскапува живеачката – трошоците на живот за една година пораснале за 1,4%

Поскапува секојдневната живеачка. Трошоците на живот за само една година се зголемиле за 1,4%, а малопродажните цени пораснале за 3,2%, покажуваат најновите податоци на Државната статистика. Нотираат зголемување кај комуникациите… Читај повеќе »

Тојота и Мазда градат заедничка фабрика во Алабама

Тојота и Мазда градат заедничка фабрика во Алабама

Јапонските авто гиганти “Тојота” и “Мазда” одлучија да изградат нова фабрика во Алабама вредна 1,6 милијарди долари. Две компании минатата година откриле дека планираат заедничко вложување во САД, а по… Читај повеќе »

Продадени рекорден број на автомобили Порше во САД

Продадени рекорден број на автомобили Порше во САД

Германскиот “Порше” им ги достави на потрошувачите во САД 55.420 возила, што е најновиот рекорд на испорачани возила на компанијата во таа земја. Во споредба со 2016 година, Porsche забележа… Читај повеќе »

Хјундаи до 2021 ќе  почне да продава автономни возила

Хјундаи до 2021 ќе почне да продава автономни возила

Хјундаи планира да ги продаде своите први автономни автомобили до 2021 година. До 2021 година, јужнокорејскиот Hyundai ќе почне да ги продава првите автономни автомобили развиени во партнерство со американскиот… Читај повеќе »

„Uber“ продаде дел од компанијата за 9 милијарди долари

„Uber“ продаде дел од компанијата за 9 милијарди долари

Јапонската SoftBank и инвеститорите презедоа 17,5 отсто Убер за речиси девет милијарди долари.   Интересно е дека , цената претставува дури 30 проценти дисконт на Уберовата  вредност  која изнесува 68… Читај повеќе »

“Lufthanza” фаворит за превземање на “Alitalije”

“Lufthanza” фаворит за превземање на “Alitalije”

Германската авиокомпанија “Луфтханза” е фаворит за преземање на италијанската “Алиталија”, која е во финансиски тешкотии, пишува италијанскиот весник “Коридори на Сера”.

Директорот на  ЕР Србија поднел оставка

Директорот на ЕР Србија поднел оставка

Генералниот директор на “Ер Србија”, Дане Кондиќ, поднесе оставка, објави “Данас”. Веста се вели дека е потврдена од неколку извори, додека Кондиќ ја напишал својата оставка за време на викендот… Читај повеќе »

Остар пад на акциите на фирмите од „Агрокор“ на загрепската берза

Остар пад на акциите на фирмите од „Агрокор“ на загрепската берза

  Индексите на Загребската берза паднаа повеќе од 1 отсто минатата недела, а најголем губитник беа акциите на компаниите на Агрокор, по објавувањето на нацрт-структурата на порамнувањето на доверителите на… Читај повеќе »