List/Grid

Компании Subscribe to Компании

Рајски документи: Компанијата „Најк“ затаила милијарди долари од неплаќање данок

Рајски документи: Компанијата „Најк“ затаила милијарди долари од неплаќање данок

Оваа компанија е секогаш чекор понапред од своите конкуренти. И сега е откриено дека таа е и еден чекор понапред од даночните обврзници. Благодарение на аферата “Рајска книга”, беше откриена… Читај повеќе »

Денар:Со изјамнување на имот преку Airbnb заработил 13,4 милиони евра годишно

Денар:Со изјамнување на имот преку Airbnb заработил 13,4 милиони евра годишно

Сопственик на куќи, понудени на „Airbnb“ во Лондон, заработил 13,4 милиони евра за една година, изнајмувајќи 881 имоти, според една нова студија, цитирана од „Дејли телеграф“. Ова е најголемата заработка… Читај повеќе »

Поголемиот дел од имотот на ОХИС се продаде. Државата дозволи да останат само отровите

Поголемиот дел од имотот на ОХИС се продаде. Државата дозволи да останат само отровите

Најголемиот дел од ОХИС АД-Скопје се продаде. Останува помал дел од имотот, а ако не се прифати трета понуда, државата ќе остане и без пари, и со отрови кои на… Читај повеќе »

Дневен  извештај од светските берзи за 10.11.2017

Дневен извештај од светските берзи за 10.11.2017

Берзанските индекси паднаа во четвртокот, проследено со цени на злато и сурова нафта. Индексот на доларот се зголеми малку, па се забележа раст на американската валута во однос на еврото,… Читај повеќе »

Реплек евидентираше добивка од 85,8 милиони денари за девет месеци

Реплек евидентираше добивка од 85,8 милиони денари за девет месеци

Компанијата Реплек, од први јануари до 30-ти септември оваа година, прикажа вкупна сеопфатна добивка од 85.898.000 денари, покажува консолидираниот биланс на успех објавен на Македонска берза. Во текот на деветте… Читај повеќе »

На кого не му одговара штрајкот на вработените на „Фени“

На кого не му одговара штрајкот на вработените на „Фени“

Според информациите денеска вработените на Фени ќе го радикализираат штрајкот. Вработените на Фени најавија блокада на патниот правец Прилеп-Градско. Оваа постапка за радикализација на штрајкот е заради неисполнувањето на нивните… Читај повеќе »

Јапонската Toshiba со 78% скок во оперативниот профит

Јапонската Toshiba со 78% скок во оперативниот профит

    Јапонската технолошка компанија „Toshiba“ објави 78% профит за вториот фискален квартал, со помош на силните перформанси на единицата за чипови, која неодамна концернот се договори да ја продаде… Читај повеќе »

Курир:Вработени на „Фени“ го блокираа патот Градско -Прилеп (ФОТО)

Курир:Вработени на „Фени“ го блокираа патот Градско -Прилеп (ФОТО)

Околу 850 работници на „Фени“ го блокираа магистралниот Градско-Прилеп со барање неколкуте банки доверители да се повлечат и компанијата да не оди во стечај. Во присуство на полиција блокирани се… Читај повеќе »

Денар:МАКПЕТРОЛ АД Скопје оствари добивка од 201.8 милиони денари за периодот јануари-септември 2017

Денар:МАКПЕТРОЛ АД Скопје оствари добивка од 201.8 милиони денари за периодот јануари-септември 2017

На крајот на третиот квартал од 2017 година, МАКПЕТРОЛ АД Скопје прикажа добивка пред оданочување во висина од 215,6 милиони денари, односно добивка по оданочување во висина од 201,8 милиони… Читај повеќе »

Банките одлучни за стечајот на Фени, штрајкот не ги предомисли

Банките одлучни за стечајот на Фени, штрајкот не ги предомисли

Штрајот кој беше одржан пред банките Комерцијална, Стопанска и Силк Роуд во Кавадарци немаше никаков ефект врз банките.Вработените побараа повлекување на постапката за стечај на Фени но од страна на… Читај повеќе »